Search
Close this search box.

Preminula poslednja havajska princeza (96), uz nju bila supruga: Milione nasledila od pradede biznismena

Havajska princeza

Naslednica koja je bila takozvana poslednja havajska princeza umrla je u 96. godini.

Ebigejl Kinoiki Kekaulike Kavananakoa umrla je u nedelju u svom domu u Honoluluu dok je njena supruga Veronika Gejl Kavananakoa (69) bila pored nje.

Njena imovina se procenjuje na 215 miliona dolara, piše Daily Mail.

Kraljevska loza uključivala je kraljevsku porodicu koja je nekada vladala ostrvima i irskog biznismena koji je postao jedan od najvećih zemljoposednika na Havajima.

“Ebigejl će biti upamćena po ljubavi prema Havajima i njegovim ljudima”, rekla je njena 69-godišnja supruga u izjavi, dodajući da će joj “nedostajati svim srcem”.

Njena smrt je zvanično objavljena u ponedeljak ujutru ispred palate Iolani, jedine američke kraljevske rezidencije u kojoj je živela havajska monarhija, ali sada uglavnom služi kao muzej.

Džejms Kembel, njen pradeda, bio je irski biznismen koji se obogatio kao vlasnik plantaže šećera i bio je jedan od najvećih zemljoposednika na Havajima.

Oženio se Ebigejl Kuaihelani Maipinepine Brajt. Njihova ćerka, Ebigejl Vahika Ahu Ula Kembel, udala se za princa Dejvida Kavananakoa, koji je imenovan za prestolonaslednika.

Njihova ćerka Lidija Kamaka Eha Liliu Okulani Kavananakoa Moris je imala Ebigejl sa svojim mužem Vilijamom Džeremajom Elerbrokom.

Nakon što je princ umro, njegova udovica je usvojila njihovo unuče, mladu Ebigejl, što je učvrstilo njeno pravo na titulu princeze. Ona je u intervjuu za Honolulu Magazine 2021. godine priznala da bi njen rođak Edvard Kavananakoa bio u redu da bude vladar, a ne ona, da je monarhija preživela.

“Naravno, ja bih bila moć iza trona, nema sumnje u to”, našalila se ona.

Porodici i bliskim prijateljima poznata kao “Kekau”, dobila je više Kembelovog novca nego bilo ko drugi – oko 215 miliona dolara.

Uspela je da finansira različite ciljeve tokom godina, uključujući stipendije za domorodačke havajske studente, protiveći se železničkom tranzitnom projektu Honolulua, podržavajući proteste protiv džinovskog teleskopa, donirajući predmete u vlasništvu kralja Kalakaue i kraljice Kapi Olani za javno izlaganje, uključujući 14-karatni dijamant sa kraljevog ružičastog prstena i održavanje palate “Iolani”.

Kavananakoa se takođe zabavljala dok je delila svoje donacije.

“Uvek je bila radoznala šta bi ljudi radili za novac”, rekao je Džim Rajt, koji je bio njen lični advokat od 1998. dok ga nije otpustila 2017. tokom sudske bitke oko kontrole njenog poverenja.

On je podsetio na vreme kada je biskup katoličke biskupije Honolulua tražio poklon od 100.000 dolara za obeležavanje kanonizacije Svete Marijane. Rekla mu je da će crkvi dati novac samo ako dobije fotografiju na kojoj papa Benedikt XVI prima njen ček, rekao je Rajt.

Kada je biskup pristao, Kavananakoa je bila razočarana.

“Stvarno se nadala da će joj reći da odustane”, rekao je Rajt.

U međuvremenu, smatrala je zadovoljstvom Dalaj Lamino odbijanje da prihvati njene novčane poklone 2012.

“Bila je tako zadovoljna što je neko zaista imao neki integritet”, rekao je Rajt.

Još jedna od njenih strasti bio je uzgoj trkačkih konja.

Jedan od njenih konja, A Classic Dash, osvojio je milion dolara 1993. godine na All-American Futurity u Novom Meksiku.

Kavananakoa nije imala formalnu titulu, ali je bila živi podsetnik na monarhiju Havaja i simbol havajskog nacionalnog identiteta koji je opstao nakon što su kraljevstvo zbacili američki biznismeni 1893. godine.

“Među Havajcima su je uvek zvali princezom jer su Havajci priznali tu lozu”, rekao je Kimo Alama Keaulana, docent za havajski jezik i studije na Honolulu koledžu, u intervjuu 2018.

“Havajci drže do rodoslovlja. I tako genealoški govoreći, ona je visoke kraljevske krvi”.

Nazvao ju je “poslednjom od naših alija”, koristeći havajsku reč za kraljevsku porodicu.

“Ona predstavlja ono što je havajska kraljevska porodica – u svom svom dostojanstvu, inteligenciji i umetnosti”.

Guverner Džoš Grin naredio je da se zastave SAD i Havaja vijore na pola koplja na državnom Kapitolu i državnim kancelarijama do zalaska sunca ove nedelje, rekavši da “Havaji žale za ovim velikim gubitkom”.

Kritičari su rekli da je Kavananakoa smatrana poslednjom havajskom princezom samo zbog svog bogatstva i počasne titule, pošto postoje drugi potomci kraljevske porodice koji ne traže nikakve titule.

Havajski aktivista Valter Rite rekao je da mnoge Havajce ne zanima da li je ona bila princeza i da je njen uticaj na domorodačku kulturu bio minimalan.

“Nismo baš razumeli koja je njena uloga i kako nam može pomoći”, rekao je Rite.

Rođena u Honoluluu, Kavananakoa se školovala u Punahouu, prestižnoj pripremnoj školi. Pohađala je i američku školu u Šangaju i diplomirala je u ženskoj srednjoj školi Notr Dam u Belmontu u Kaliforniji, gde je bila učenica internata.

Kratko je bila verena sa muškarcem, ali većina njenih dugogodišnjih veza bila je sa ženama.

Osim što je privukla pažnju svojim trkacčkim konjima, Kavananakoa je stekla slavu kada je sedela na tronu u palati Iolani za fotografisanje u časopisu Life 1998. Oštetila je neke od njegovih krhkih niti.

Uzbuna je dovela do njenog svrgavanja sa mesta predsednika Prijatelja palate Iolani, funkcije koju je obavljala više od 25 godina.

Bitka oko kontrole njenog poverenja počela je kada je sudija odobrio njenog advokata Rajta za poverenika nakon što je doživela moždani udar. Tvrdila je da nije oštećena, otpustila je Rajta kao svog advokata i udala se za Veroniku Gejl Vort, s kojom je bila u vezi 20 godina.

Kavananakoa je 2018. pokušala da obezbedi da njena supruga dobije 40 miliona dolara i svu njenu ličnu imovinu, prema sudskim zapisima.

Godine 2020., sudija je presudio da Kavananakoa nije u stanju da upravlja svojom imovinom i poslovima jer za to nije mentalno sposobna.

Bila je skrhana time što nije mogla više da pomogne svom narodu, a poznata je i njena rečenica:

“Moje nasleđe nalaže da moram da brinem o narodu Havaja”.

Sahrana se još čeka.

Tagovi:
Pročitajte još: