Iako je vreme trenutno toplo i lepo, nije prerano da mislimo o prevenciji prehlada. Jer, njihova sezona uskoro dolazi. Ima mnogo jednostavnih načina da podržimo svoj imuni sistem i smanjimo šanse da „navučemo“ prehladu ili grip.
Ishrana. Dobra ishrana je jedna od najvažnijih stvari koje možemo učiniti da pojačamo svoj imuni sistem. Princip je jednostavan: birajte celovitu, prirodnu, industrijski neprerađenu hranu! Sveže voće, svakodnevno, povrće u salati (i kuvano), po mogućstvu ne iz konzerve, orašaste plodove (orahe, bademe, lešnike), povremeno sir i jaja, kao i zdrave masnoće: kokosovo ulje, maslinovo ulje, puter i prečišćeni puter (gi, maslo). I dosta začina, pogotovo malo ljućih, kao što su biber i đumbir, podstaći će cirrkulaciju i imunu reakciju.
Spavanje. U snu se telo oporavlja. Dobar san je suštinski važan za imunitet, tako da se postarajte da možete da dobro spavate. Da biste to postigli, pomoći će nekoliko stvari. Prvo, izbegavajte kafu i alkohol uveče. Večerajte ranije, kako ne biste išli na spavanje punog stomaka. Ne gledajte TV neposredno pred spavanje – pročitajte neku lepu knjigu ili slušajte prijatnu muziku, kako biste se opustili. Nastojte da u sobi u kojoj spavate bude mrak – melatonin, hormono koji obnavlja organizam, proizvodi se samo u tami.
Vežbanje. Naša tela su načinjena da se kreću pa ako se ne krećemo dovoljno, ne funkcionišemo kako bi trebalo. Fizička aktivnost pomaže da krv bude bogatija kiseonikom i da lmifni sistem, pluća i znojne žlezde bolje detoksikuju telo. Vežbanje takođe stimuliše creva da ispravno rade i prazne se. Ali, nemojte da intenzivno vežbate uveče, je to može da poremeti san. Nikako ne vežbajte kad ste bolesni ili kad osećate da ćete se razboleti. Izbegavajte da se preterano naprežete – jer to stvara hormon stresa, koji će onda delovati na imuni sistem suprotno od onoga što ste želeli.
Biljke i suplementi. Biljni čajevi i začini su sjajni da podstaknu imuni sistem. Dokazano je da beli luk, ljuta papričica, timijan i ruzmarin blagotvorno i podsticajno deluju na imuni sistem. Što se tiče suplemenata, koristiće vam sledeći: probiotici, vitamin C, ehinacea i cink u kapsulama. Pokazalo se da oni povoljno deluju na imunitet.
Vitamin D. Ovo je jedna od stvari koja se često previđa. Vitamin D utiče na imunitet – dokazano je da manjak vitamina D slabi imuni odgovor. Ovaj vitamin se sintetiše u našoj koži kada se ona izloži suncu. Ali, vrlo često ljudi imaj manjak vitamina D. Pogotovo je to slučaj zimi, kada je vreme tmurno. S obzirom da veoma malo namirnica može da posluži kao dobar izvor vitamina D, nemojte bežati od dobrih suplemenata. Birajte vitamin D3, on je prirodnog porekla (za razliku od D2, koji je sintetički).
Preuzeto: Zdravahrana.com