Ono što malo ljudi zna jeste da određene vrste biljaka imaju gotovo čarobnu sposobnost – uklanjanje prašine. Ove biljke nisu samo ukras, već i efikasni čistači vazduha. One otpuštaju kiseonik koji apsorbuje alergene kao što su prašina, polen i buđ. Fiona Dženkins, britanski stručnjak za cveće, predlaže koje biljke biste mogli uneti u svoj dom kako biste se rešili nečistoća u vazduhu.
Fikus gumijevac
Ova vrsta biljke je veoma efikasna u uklanjanju nepoželjnih materija iz vazduha zahvaljujući svojim velikim i voštanima listovima koji savršeno hvataju čestice prašine. Dodatno, prskanje fikusa gumijevca vodom jednom dnevno može pomoći u privlačenju prašine, a takođe povećava i nivo vlage u vazduhu.
Zamija
Zamija je popularna sobna biljka koja se lako održava i ima sposobnost privlačenja zagađivača iz vazduha. Osim što efikasno uklanja i sakuplja prašinu i čestice iz vazduha, njeni mali, voštaniji listovi takođe vole lagano prskanje vodom svakog dana.
Spatifilum
Ovaj cvet je popularan ne samo zbog svog atraktivnog izgleda, već i zbog sposobnosti apsorbovanja spora buđi i štetnih para acetona. Bitno je držati ga u većim posudama, redovno zalivati i izbegavati direktnu sunčevu svetlost, koja može biti štetna za njegove nežne bele cvetove.
Bršljan
Većina vrsta bršljana može smanjiti količinu prašine u domu, ali engleski bršljan se ističe po svojoj efikasnosti u uklanjanju oktana, benzena, trikloretilena i toluena. Postavljanje bršljana u viseće tegle može poboljšati kvalitet vazduha i dodati prirodnu prozračnost i dekoraciju u vaš enterijer.
Zeleni ljiljan (biljka pauk)
Ova vrsta biljke ima sposobnost čišćenja čak 95% toksina iz vazduha, čime se svrstava među najefikasnije sobne biljke za čišćenje vazduha. Takođe smanjuje vlagu u prostoru. Biljka pauk je posebno dobra u uklanjanju formaldehida, toluena, ugljen-monoksida i ksilena iz vazduha, kao i apsorpciji azot-dioksida. Ova biljka je idealna za početnike, jer zahteva minimalno održavanje i trpi indirektno svetlo.