Svi ljudi ponekad imaju osećaj mučnine i nagona na povraćanje. Uzroci ovog stanja mogu biti fiziološke i psihološke prirode, a postoje i prirodni načini da se ublaže ti neprijatni simptomi.
Mučnina je, u stvari, kompleksni zaštitni mehanizam organizma. “Signal” za mučninu šalje mozak ukoliko postoji nešto što ugrožava organizam, što može biti: blokada u crevima, neko jako negativno osećanje, toksične materije u telu. Mučnina i nagon na povraćanje mogu biti praćeni: bledilom, hladnim znojem, pojačanim lučenjem pljuvačke, ubrzanim pulsom. U nekim slučajevima, povraćanje ukloni osećaj mučnine, zato što organizam na taj način izbaci štetnu supstancu ili olabavi blokadu i organima za varenje koja je i bila uzročnik mučnine. U suštini, nije dobro suzbijati nagon na povraćanje, pošto je to način na koji se organizam štiti i čisti. Ipak, ukoliko je mučnina izazvana preteranom reakcijom (preosetljivošću) organa za varenje ili psihološkim faktorima, neka prirodna sredstva mogu pomoći da se ona ublaži.
Đumbir. Što se ublažavanja mučnine tiče, ovaj biljka je broj 1. Đumbir se u narodnoj ili tradicionalnoj medicini koristi protiv mučnine hiljadama godina. Tu upotrebu u potpunosti podržava nauka, pošto je mnogo raznih studija, uključujući i kliničke, pokazalo da đumbir smanjuje mučninu izazvanu raznim uzrocima, i to većinom bolje od farmaceutskih lekova.
Istraživanči Fakulteta za medicinu i zdravstvene nauke UK obavili su sistemsku reviziju rezultata velikog broja kliničkih ispitivanja delovanja đumbira protiv mučnine i povraćanja. Na osnovi brojnih rezultata, ispostavilo se da je đumbir izuzetno efikasan u tri slučaja: mučnina izazvana morskom (ili putnom) bolešću, jutarnja mučnina i mučnina izazvana hemoterapijom.
Protiv mučnine, najbolje je piti pomalo čaja od đumbira tokom dana. Čaj možete napraviti od đumbira u prahu ili svežeg. Od svežeg đumbira čaj se pravi na sledeći način: isečete komadiće svežeg đumbira, odstranite koru, pa ih ubacite ih u lonče sa ključalom vodom da vri 10 minuta. Potom procedite tečnost.
Čaj od đumbira takođe možete kupiti u većini prodavnica zdrave hrane.
Vitamin B6. Vitamin B6 (piridoksin) učestvuje u nizu fizičkih i fizioloških funkcija, uključujući i smanjenje smetnji u varenju i smanjenje mučnine u trudnoći. Jedno proučavanje obavljeno na Medicinskom fakultetu Univerziteta Ajova ispitalo je delovanje tableta vitamina B6 od 25mg na žene koje su imala jaku mučninu. Nakon tri dana terapije kod većine ispitanica mučnina i povraćanje su se znatno smanjile.
Dakle, uzimanje tableta vitamina B6 može pomoći da se smanji mučnina. Oko doziranja, posavetujte se sa svojim lekarom ili farmaceutom.
Esencijalno ulje nane. Ono se preporučuje pošto ima dokazano delovanje protiv mučnine i grčeva u crevima. Nekoliko proučavanja je pokazalo da eterično ulje nane efikasno smanjuje postoperativnu mučninu i povraćanje.
Esencijalno ulje nane se koristi protiv mučnine na sledeći način: kap-dve esencijalnog ulja nane utrljate u zadnju stranu vrata, ili u stopala. Ili, možete dodati 10 kapi esencijalnog ulja nane u toplu kadu u kojoj se kupate. Takođe, možete kapnuti dve-tri kapi esencijalnog ulja na hladan zavoj koju ćete staviti na čelo.
Čaj od kamilice. Ovo je jedan od najpopularnijh biljnih čajeva. Ima povoljno delovanje na organe za varenje i blago deluje protiv mučnine, povraćanja, lošeg varenja, bolesti kretanja i proliva. Čaj od kamilice smiruje stomak, opušta mišiće koji pokreću hranu kroz creva i uklanja gasove.
Limun. Limun se najčešće u prirodnoj medicini koristi za razne detoks-tretmane, ali su medicinska ispitivanja pokazala da deluje i protiv mučnine. Istraživači Medicinskog instituta Kovsar (Iran) ispitali su kako inhalacija esencijalnog ulja limuna deluje na mučninu u trudnoći. Istraživanje je potvrdilo da sam miris limuna može da smanji mučninu kod trudnica.
Kako da koristite limun? Prosto ga presecite na pola i mirišite svaki put kad osetite mučninu. Takođe, možete i da gricnete krišku limuna ili popijete malo blage limunade (nezaslađene) kad vam se jave simptomi mučnine.
Još neke stvari koje pomažu protiv mučnine:
– Izađite na svež vazduh, ili otvorite prozor
– Stavite hladnu tkaninu (kesu sa gelom) na čelo ili zadnji deo vrata
– Držite leđa uspravljena (stojte ili sedite uspravljenih leđa) bar sat posle jela kako biste smanjili pritisak na stomak
– Protegnite se i dišite duboko
– Jedite manje obroke
– Pijte dosta čiste vode
Važna napomena:
Iako je mučnina i povraćanje nešto sa čime se često srećemo, ukoliko vam se često ponavlja ili je veoma intenzivna, neophodno je da se obratite lekaru radi detaljnih medicinskih pretraga.
Preuzeto: Zdavahrana.com