Your API key has been restricted. You may upgrade your key at https://www.weatherbit.io.
Search
Close this search box.

Problemi nadimanja

Nadimanje u trbuhu ne samo da ne izgleda lepo, već je i fizički neprijatno. Nadimanje nije višak sala na stomaku, već naprosto privremena nadutost stomaka, smetnja koju s vremena na vreme svi imamo. Pod uslovom da smo zdravi, a jedini pravi uzrok nadimanja su gasovi. Dakle, šta izaziva da se u crevima nagomilaju gasovi i prave probleme? Stručnjaci kažu da postoji nekoliko uzroka – od konstipacije (zatvora), pa do netolerancije na određene namirnice.

Suviše malo fizičke aktivnosti, nedovoljno unošenje tečnosti i nedovoljno unošenje biljnih vlakana mogu dovesti do konstipacije. Da bismo ovo izbegli, važne su sledeće stvari. Jedite namirnice bogate biljnim vlaknima,i to: integralne žitarice, voće, povrće, orašaste plodove i semenke. Ako u ovom trenutku jedete hranu koja nema dovoljno biljnih vlakana (npr. beli hleb, peciva, mlečne proizvode i sl), postepeno povećavajte količinu namirnica bogatih vlaknima, jer stomak mora da se navikne na njih. Da biste to pomogli, pijte i više tečnosti. Više tečnosti (6-8 čaša tečnosti dnevno) je preporučljivo kako bi creva radila normalno. Isto tako, neophodna je fizička aktivnost mimimum pola sata, bar pet puta nedeljno.  

download (2)
Alergije i netolerancija na hranu mogu da izazovu gasove i nadimanje. Ako sumnjate da ste netolerantni na neku namirnicu, potražite lekara, jer jedino medicinski test to može tačno da utvrdi.
Brzo jedenje i nedovoljno žvakanje može da dovede do gutanja vazduha koje vodi nadimanju. Zato, usporite i uživajte u hrani.

Ugljen-dioksid u gaziranim napicima (čak i dijetnim) stvara gasove koji se onda zarobe u crevima. Umesto tih pića, pijte vodu sa malo limuna.

Žvakanje žvake najčešće vodi do gutanja vazduha koje dovodi do nadimanja.
Mnogi ljudi pate od nadimanja naprosto zato što jedu previše rafinisanog šećera. Gasovi u crevima nastaju upravo bakterijskim previranjem šećera. U redu je ako jedete voće.
Umesto da pojedete tri obilna obroka tokom dana, pokušajte da jedete manje obroke, ali češće. To će vas poštedeti od nadimanja koje po pravilu prati obilne obroke (na slavama, dočecima i sl). Češće jedenje takođe pomaže da se kontroliše šećer u krvi i da se smanji osećaj gladi.

Nekoliko proučavanja su pokazala da čaj od nane i čaj od đumbira mogu da pomognu da se smanji nadimanje. U tome takođe pomažu i peršun, ananas, kao i probiotički jogurti ili sirevi. 

Piše: Vanja 

Tagovi:
Pročitajte još: