fbpx
Your API key has been restricted. You may upgrade your key at https://www.weatherbit.io.

Problemi sa bebinim nosićem

Zapušen nosić kod malih problema može se lako pretvoriti u problem, kako bebama tako i roditeljima. Kad im je nosić zapušen oni teže dišu, a samim tim i dolazi do problema prilikom dojenja. Zatim sledi loš san, uzmenirenost i plač. Dok kod starije dece je to lakše pošto njima nije potrebna pomoć roditelji, sami su sposobni izduvati nosić. 

Bebe, dok su male, nosić im čistite pre svakog obroka. Najbolje da koristite samo fiziološki rastvor, a sekret iz nosića izvlačite sa pumpicom koja ima sisaljku, najbolje bez sprejeva ili kapi.

download (3)

 Kako se pravilno bebi čisti nos?

• Za svaku nozdrvu ne treba vam više od jednog mililitra fiziološkog rastvora, a kod beba u prvom mesecu života dovoljno je i pola mililitra.

• Bebi okrenite glavu u stranu jer ćete tako izbeći nepotrebno slivanje veće količine rastvora niz grlo ka početnom delu dušnika. To može da izazove nepotreban kašalj i zagrcnjavanje bebe.

• Ako je beba okrenuta u levu stranu, ispirajte desnu nozdrvu i obrnuto. Fiziološki rastvor iz šprica nežno i lagano sipajte u nosić.

• Napravite pauzu od tridesetak sekundi između ispiranja leve i desne nozdrve.

• U slučaju da se beba zagrcne, podignite je i polako okrenite na stomak sa glavom blago pognutom nadole. Za nekoliko trenutaka vratiće se u normalno stanje.

Posledice zapušenja nosa?

Ako je bebama nosić zapušen duže vreme, mogu da se jave i posledice u vidu zapaljenja srednjeg uha i bolova u grlu. Izvodni kanali srednjeg uha ili Eustahijeve tube otvaraju se baš na mestu gde se nos produžava ka grlu. Čim je dugo nosić zapušen, dolazi i do zapušenja Eustahijevih tuba.

Tagovi:
Pročitajte još: