Your API key has been restricted. You may upgrade your key at https://www.weatherbit.io.
Search
Close this search box.

Probudili ste se mamurni posle pijane noći: Kako da se što pre vratite u normalu?

Mamurluk

Ne zove se doček bez razloga najluđom noći u godini. Slavilo se uz bogatu trpezu, ali i uz čašicu više. Zato ste se ujutru probudili sa teškom glavom. Simptomi mamurluka ne mogu da vam promaknu, a više puta tokom dana pomislićete – nikada više neću da pijem.

A simptomi mamurluka najčešće se javljaju ujutru, dok kroz vaš krvotok i dalje kola alkohol.

Simptomi o kojima govorimo su:

mučnina i povraćanje
glavobolja
žeđ
umor
nervoza i osetljivost na svetlost i zvukove
nesanica
gubitak apetita
ubrzan rad srca
loša koncentracija i pamćenje
drhtavica
Zašto se javljaju?

Neki ljudi lakše podnose alkohol, a neki teže. Isto tako i mamurluk može biti i lakši i teži. To zavisi od vašeg organizma, ali i od pića koje ste konzumirali.

A evo šta alkohol radi vašem telu, pa sutradan dolazi do mamurluka.

Dehidracija. Često se smatra glavnim uzrokom ovog stanja. Iako vam se možda čini nelogičnim da možete da dehidrirate ako previše pijete, treba da znate da je alkohol diuretik. On vas tera da više mokrite, a usled toga dolazi do dehidracije kao i do gubitka elektrolita iz organizma. Prirodan odgovor na ovo stanje su žeđ, drhtavica i slabost.
Kongeneri. To su supstance koje se nalaze u piću, a koje uključuju sve ono što nije čist alkohol (etanol) i čista voda. Dobijene su procesom fermentacije. Mogu da sadrže metanol, aceton, tanine, aldehide… Sve ovo su svojevrsni toksini koji opterećuju organizam, rad jetre i izazivaju simptome mamurluka.
Širenje krvnih sudova. Alkohol širi krvne sudove, pa usled toga može da dođe do glavbolja i migrena.
Pad šećera u krvi. Kod nekih osoba alkohol može da dovede do hipoglikemije, a rezultat toga su osećaj slabosti, trnjenje, drhtavica, hladan znoj.
Kako se rešiti mamurluka?

1.Voda. Pijte dovoljno vode kako biste povratili izgubljenu tečnost. To je najvažnija stavka koja će vam pomoći da se opet dobro osećate.

2. Lekovi. Ako vas boli glava, popijte lek protiv bolova. Ako su prisutni slabost i pad energije, uzmite neke multivitamine.

3. Odmor i san. Može se desiti da uopšte i ne spavate posle lude noći u kojoj se previše pilo. Nije jednostavno zaspati kada ti je muka i kada ti se čini da se soba okreće oko tebe. Ipak, odmor je neophodan za regeneraciju i oprovak. Pa, tokom dana pokušajte što više da odmarate i spavate.

4. Vežbanje. Zvuči čudno, ali je dobra preporuka i za mamurluk. To ne znači da treba da imate naporan jutarnji trening, već lagano istezanje, vežbajte jogu ili šetajte da se cirkulacija ubrza i da se ponovo podigne nivo serotonina u organizmu.

5.Izbegavajte jako svetlo i buku. Neka vam naočare za sunce budu pri ruci ako izlazite u šetnju.

6.Usmerite pažnju na nešto drugo. Ukoliko ste fokusirani samo na to koliko vam je loše, biće vam još gore. Okupirajte pažnju nečim drugim. Možda nećete moći da čitate knjigu, ali možete da legnete i gledate svoj omiljeni film ili seriju.

Hrana i piće kao lek za mamurluk

Kod svakog radi nešto drugo, a mi vam donosimo spisak hrane i pića koji pomažu da se osećate bolje posle pijane noći.

Napici za oporavak od mamurluka:

Sportski ili energetski napici. Oni mogu odlično da nadomeste gubitak vode i elektrolita i da vam vrate energiju.
Voćni sok. Idealan je od svežeg voća koje imate kod kuće. Voćni sokovi bogati su fruktozom, šećerom koji će vam vratiti energiju uz vitamine i minerale koje treba da nadoknadite.
Čaj od đumbira. Odličan je protiv mučnine i povraćnja. Možete ga iseći na tanke listiće i žvakati, a ako vam se ta ideja ne dopada možete skuvati čaj od đumbira.
Rasol. Ovo je kod nas možda i najpriznatiji lek protiv mamurluka koji će vam svakako nadoknaiti izgubljene elektrolite. Potrebno je da popijete čašu do čašu i po rasola, bez preterivanja u količinama. Važno je i da bude prirodan, bez nekih konzervanasa, jer vašoj opterećenoj jetri ne trebaju dodatni toksini za preradu.
Sok od limuna. Iscedite svež limun i dodajte dve kašike limunovog soka u čašu vode. Možete zasladiti medom. Pijte čim ustanete i još 2 puta u toku dana.To će pomoći da vam se stabilizira nivo šećera u krvi i PH vrednost.

Hrana za mamurluk

Nećete imati želju za hranom, ali se ipak naterajte da pojedete nešto. A tada je najbolje da izaberete sledeće namirnice.

Jaja – sadrže amino kiselinu koja se zove cistein koja ubrzava razgradnju toksina u telu, uključujući i one koji su se u telu stvorili preterenim konzumiranjem alkohola. Najbolje je da to bude kuvano jaje.
Supa – sa dosta povrća bogata je vitaminima i mineralima i solima, odnosno elektrolitima koje ste izgubili povraćanjem ili preteranim mokrenjem.
Hrana bogata kalijumom – zbog čestih odlazaka u toalet ostali ste bez kalijuma, a to uzrokuje mučninu, slabost, umor. Zato je najbolje da konzumirate banane, kivi, pečeni krompir, lisnato povrće, pečurke, sušene kajsije, med i sok od paradajza.
Nagoreli tost – doneće preko potrebne ugljene hidrate i povratiti energjiu, a veruje se i da nagoreli delovi tosta deluju kao svojevrstan filter koji pomaže da se nećistoće iz tela što pre očiste.
Menta – inače deluje umirujuće na stomak i smajuje nadutost i mučninu, a pored toga ubrzava proces detoksikacije. Možete jednostavno žvakati listove mente ako je imate svežu ili napraviti čaj.

Tagovi:
Pročitajte još: