U Narodnom muzeju Kikinda, publici je predstavljena knjiga „Okrug zlatnog lava“ koja predstavlja svojevrstan vodič kroz istoimenu izložbu i duboko istraživanje istorije ovog grada na severu Banata. Projekat je realizovan povodom obeležavanja 250 godina od osnivanja Velikokikindskog privilegovanog distrikta, a uz podršku Ministarstva kulture i Pokrajinskog sekretarijata za kulturu.
Koautori knjige su istoričari Vladislav Vujin, Dragan Beleslić i Vladimir Dudić, a istraživali su razne segmente nastajanja, razvoja i eventualnog nestajanja Velikokikindskog distrikta. Njihov rad osvetljava važne ličnosti, događaje i okolnosti koje su oblikovale ne samo lokalnu, već i evropsku istoriju tog perioda. Velikokikindski privilegovani distrikt, osnovan 1774. godine, predstavljao je specifičan model autonomnog regiona u okviru Habzburške monarhije. Distrikt je kroz povelje definisan kao oblast sa posebnim pravima i privilegijama, što ga čini jedinstvenim primerom političkog uređenja tog perioda. Povelje koje su činile osnovu Distrikta ne samo da su garantovale specifična prava građana, već su i bile odraz složenih odnosa između lokalne vlasti i Habzburške krune.
U knjizi je istaknuta važnost prikazivanja prvih ljudi koji su od carice Marije Terezije zatražili privilegije. Među njima su Johan Tiganiti, Dimitrije Bugarski i Pajdak iz Melenaca, pa do poslednjeg velikog sudije Lazara Vidića. Ova knjiga prvi put u lokalnoj istoriografiji povezuje evropska i svetska dešavanja sa lokalnim istorijskim procesima. Osvetljena je zanimljiva priča o šest povelja koje su definisale status Distrikta. Četiri povelje odnosile su se na Distrikt u celini, dok su preostale dve bile specifično vezane za Veliku Kikindu.
Knjiga „Okrug zlatnog lava“ sadrži 15 kratkih priča o znamenitim ljudima Velike Kikinde s kraja 18. i početka 19. veka. Priče govore o vojnicima, graničarima Potiske i Pomorišne vojne granice, i njihovom životu nakon oslobođenja Banata od Turaka. Putem ovih priča, čitaoci mogu da saznaju više o običnom čoveku, njegovim navikama i običajima, kao i o svakodnevnom životu tog doba.
Promocija knjige predstavlja važan korak u očuvanju kulturnog nasleđa Kikinde. Projekat ne samo da osvetljava bogatu istoriju ovog regiona, već i inspiriše mlade generacije da istražuju svoje korene.
Uz podršku Ministarstva kulture i Pokrajinskog sekretarijata za kulturu, ovakvi projekti omogućavaju bolje razumevanje lokalne istorije i njene povezanosti sa širim evropskim kontekstom.
*OVAJ PROJEKAT JE SUFINANSIRAN IZ BUDŽETA POKRAJINSKOG SEKRETARIJATA ZA KULTURU, JAVNO INFORMISANJE I ODNOSE SA VERSKIM ZAJEDNICAMA APV.