Search
Close this search box.

Prvih 100 dana novoizabrane gradske vlasti

Prošlo je 100 dana od kada je 21. avgusta na konstitutivnoj sednici izabran gradonačelnik i konstituisana Skupština grada. Tim povodom, svoj osvrt na 100 dana vlasti dali su predsednik Skupštine Grada Zoran Rus i gradonačelnik Antonio Ratković.
Uprkos pandemiji korona virusa, aktivnosti nisu suspendovane, već su samo usporene. U proteklom periodu rad Skupštine je nesmetano organizovan uz poštovanje svih propisanih epidemioloških mera, a predsednik Skupštine Grada Sombora Zoran Rus ističe da je za to donet značajan broj važnih odluka koje utiču na rad i razvoj Grada:

„Uspeli smo da organizujemo nesmetan rad Skupštine poštujući sve propisane epidemiološke mere ne ugrožavajući zdravlje odbornika, a bio bih slobodan da ocenim, da smo za to vreme pokazali da smo veoma efikasni i spremni na odgovoran rad. Dakle, za prvih sto dana održali smo čak pet sednica i doneli zaista značajan broj važnih odluka od kojih zavisi dalji rad lokalne samouprave i funkcionisanje i razvoj Grada.
Jedna od prvih odluka koju je Skupština usvojila je Odluka o mesnim zajednicama na teritoriji Grada, a naša ideja vodilja je bila da ovim aktom uredimo mogućnosti za zadovoljenje zajedničkih potreba i interesa građana kroz konkretne aktivnosti i poslove koji su dati u nadležnost mesnim zajednicama i, da tako kažem, vratimo život u mesne zajednice. Zatim, tu je čitav set donesenih odluka iz komunalne oblasti koje se tiču kako planova koji definišu urbanistički razvvoj grada, tako i usluga koje grad pruža, ali i odluka o javno-privatnim partnerstvima koje su otvorile put novim investicijama. Ovde bih kao primer naveo uređenje poslovno-sportske zone oko Gradskog stadiona i hipodroma čime smo obezbedili uslove za dalji razvoj konjičkog sporta i svega onoga što ga prati – od npr. organizovanja škola jahanja i različitih atraktivnih sadržaja koji imaju veze sa konjičkim sportom, do izgradnje smeštajnih kapaciteta koji su našem gradu neophodni ako želimo ozbiljnije da razvijamo različite vidove turizma. Veoma značajna odluka, koja je izazvala dosta interesovanja tokom javne rasprave je Odluka o donošenju plana detaljne regulacije u Stanišiću kojom se omogućava da kompanija Pan Harvest iz Gakova, koja se bavi proizvodnjom jabuka i koštunjavog voća, pored dosadašnjih značajnih ulaganja, planira još veća ulaganja, razvija i unapređuje svoj biznis i zapošljava naše ljude.
Zatim, tu su odluke kojima se otvaraju mogućnosti unapređivanja komunalnih usluga kao što su dimničarske, koje će omogućiti poboljšanje kvaliteta vazduha, ali i smanjenje rizika od požara, pogotovo porodičnih stambenih objekata, ili pak odluka o upravljanju zonama pijaca, konkretno somborskom buvljom pijacom i tzv. živinskom pijacom koje će da budu izmeštene u poslovnu zonu, na lokaciju bivšeg Agrosaveza gde je planirano da se uspostavi kvantaška pijaca, hladnjača i moderna tržnica sa pratećim objektima.
Istakao bih i našu nameru da sačuvamo škole u seoskim sredinama, da deca koja pohađaju predškolsku ustanovu pređu u objekte škola, a da objekte koji su nekada pripadali Predškolskoj ustanovi, ustupimo mesnim zajednicama gde će građani imati mogućnost da organizuju rad različitih udruženja građana kao što su udruženja penzionera, udruežnja i klubovi mladih, zatim rekreativaca i slično što u značajnoj meri treba da doprinese oživljavanju aktivnosti u selima.
Svakako bih pomenuo i Odluku o osnivanju saveta za međunacionalne odnose na osnovu koje nacionalne manjine dobijaju svoj instuitucionalni okvir koji obezbeđuje da se u skladu sa Zakonom i Statutom organizuju gradski programi i aktivnosti kojima će se i dalje doprinosti afirmaciji našeg grada kao jedne istinske multikulturalne i multietničke sredine.
Skupština Grada Sombora je tokom prvih sto dana rada donela i značajan broj kadrovskih rešenja, od imenovanja u skupštinskim radnim telima, do upravnih i nadzornih odbora u javno-komunalnim preduzećima i ustanovama do školskih odbora, što nesumnjivo doprinosi kvalitetnijem i efikasnijem radu Skupštine. Tu pre svega želim da istaknem da veliku većinu odluka i drugih akata koje usvaja Skupština donosimo jednoglasno i bez mnogo polemike, jer samom postupku u Skupštini prethodi čitav niz aktivnosti od obrade materijala u nadležnim odeljenjima Gradske uprave, preko sednica Gradskog veća, do rada skupštinskih Odbora i javnih rasprava, gde se svaki materijal koji se upućuje na sednicu valjano pregleda i o njemu razgovara, tako da ima dovoljno prilika i vremena da se svaki akt „poboljša“ pre nego što se nađe pred odbornicima Skupštine.
Ono što bih od aktivnosti najavio, to je da smo u završnici priprema za još jednu sednicu Skupštine Grada koja će biti održana u prvoj polovini ovog meseca. Mogu slobodno da kažem da je to jedna od važnijih sednica jer se na njoj usvaja odluka o budžetu grada od koje zavisi kompletno funkcionisanje sistema lokalne samouprave u narednoj godini, od izgradnje infrastrukture, do funkcionisanja škola, vrtića, ustanova kulture, pa do pružanja usluga i podrške našim sugrađanima u oblasti socijalne zaštite.“

Gradonačelnik Grada Sombora Antonio Ratković prvih 100 dana novoizabrane gradske vlasti ocenjuje kao kratak period da bi se napravile velike investicione promene, ali dovoljan da se nastavi u zacrtanom pravcu ostvarivanja planova:

„U svom ekspozeu na Konstitutivnoj sednici Skupštine Grada Sombora izneo sam plan prioriteta i projekata za čiju realizaciju ćemo kao tim uložiti maksimalne napore, da uprkos složenoj situaciji koju je izazvala pandemija virusa korona, ali zahvaljjući i kontinuitetu vlasti, nastavimo ubrzan i ravnomeran razvoj našeg grada i svih naseljenih mesta sa područja kojim upravljamo. Naravno, period od 100 dana je prekratak da bismo mogli da učinimo investicioni ili projektni bum, ali sasvim je dovoljan da se vidi da li smo nastavili aktivnosti koracima u pravcu ostvarivanja iznesenih planova.
Prioritet svih prioriteta i u ovom periodu je razvoj infrastrukture i stvaranje što povoljnije poslovne klime i preduslova za dolazak novih investicija. U tom smislu, veoma visko na listi prioritetnih projekata su aktivnosti u vezi sa izgradnjom „brze saobraćajnice“ koja će se prostirati trasom od Bačkog Brega na severozapadu Srbije, preko Sombora, Kule, Vrbasa, Srbrana, Bečeja, Novog Bečeja, pa do Nakova na istoku naše zemlje i tako povezati dve države sa kojima imamo zajedničku granicu – Mađarsku i Rumuniju, što će doprineti razvoju celog regiona koji tom prostoru gravitira. U tom smislu, stvoreni su uslovi da intenziviramo aktivnosti, jer je ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Tomislav Momirović prilikom nedavno održanog sastanka u našem gradu, najavio da će država u narednih godinu dana krenuti u ovaj značajan projekat za koji su budžetu Republike obezbeđena sredstva.
Iako nas je korona znatno usporila, kako na republičkom, tako i na lokalnom nivou, održavamo dobru dinamiku pripreme projektno-tehničke dokumentacije i javnih nabavki, ali i realizaciju građevinskih zahvata.
Ono što je veoma aktuelno i može da se tiče svakog od nas je adekvatna zdravstvena zaštita u prikladnom prostoru. U tom smislu, obezbedili smo i potpuno renovirali prostor za funkcionisanje tzv. „Covid“ ambulante za prihvat pacijenata sumnjivih na korona virus, čime smo obezbedili uslove da se kompletna dijagnostika obavi na jednom mestu uz maksimalnu zaštitu kako pacijenata, tako i zdravstvenih radnika.
U ovom periodu samo nastavili realizaciju projekta iz oblasti vodosnabdevanja, tako da smo početkom novembra otvorili gradilište i počeli izgradnju objekta postrojenja za prečišćavanje vode za piće u Bačkom Monoštoru. Nastavili smo dobru saradnju sa predstavnicima crkava ulaganjem u verske objekte, tako da su završeni radovi na crkvi u Velikom katoličkom groblju u Somboru i rimokatoličkoj crkvi Blažene device Marije u Svetozaru Miletiću, a finansirali smo i nastavak radova na izgradnji pravoslavnog hrama u Kljajićevu.
U oblsti sporta smo uspešno okončli aktivnosti u vezi sa konkursom za raspodelu sredstava i potpisali smo ugovore sa sportskim klubovima. Programi i manifestacije iz oblasti kulture se odvijaju pod posebnim uslovima i onoliko koliko to dozvoljavaju okolnosti u vezi sa koronom. Zbog pandemije smo pojačali aktivnosti za podršku materijalno najugoroženijim porodicama koje imaju dvoje ili više dece koja pohađaju osnovnu školu.
Raspisali smo javnu nabavku za kupovinu kotlarnice na gas za Sportski centar „Soko“ koja će obezbediti bolju snabdevenost gradskog bazena i gradske hale „Mostonga“ toplotnom energijom i koja će pored uštede energije, doprineti smanjenju zagađenja životne sredine. Kada već govorimo o ekologiji i zaštiti životne sredine, pomenuo bih da smo ove jeseni uklonili tri divlje deponije sa državnog poljoprivrednog zemljišta koje su se nalazile u Bačkom Bregu, Bačkom Monoštoru i Doroslovu, a tokom septembra smo posredstvom Poljoprivredne stručne službe Sombor na teritoriji Grada uspešno sproveli akciju prikupljanja ambalažnog otpada od sredstava za zaštitu bilja u kojoj je prikupljeno blizu pet tona praznih boca čime dajemo doprinos zaštiti životne sredine.
Ono što je za naše sugrađane takođe veoma važno, a za sam Grad predstavlja jedan simbol identiteta, ali i ekonomske aktivnosti, svakako je pijaca „u lancima“ u samom gradskom jezgru, koju smo rekonstruisali i gde su u toku završne priprme za postavljanje novih tezgi. Već ovih dana će i prodavci i kupci ponovo biti među tezgama svoje omiljene zelene pijace koja je dobila novo, lepše lice.
Novina koju smo ove jeseni po prvi put uveli u procesu participativnog budžetiranja je da svaka mesna zajednica delegira po jedan projekat koji izaberu sami građani koji žive na teritoriji te mesne zajednice, a čija realizacija će biti finansirana sredstvima gradskog budžeta. To praktično znači da će od ove godine biti realizovano ukupno 22 projekta – u svakoj gradskoj i seoskoj mesnoj zajednici po jedan projektat, što predstavlja značajan pomak u poređenju sa prethodnim periodom kada smo u okviru participativnog budžetiranja finansirali samo jedan projekat.
Za realizaciju svih aktivnosti koje su navedene, ali i onih koje se podrazemevaju, kao što je funkcionisanje kompletnog sistema lokalne samouprave, neophodna su budžetska sredstva koja obezbeđujemo iz različitih izvora. Jedan od značajnijih je i licitacija državnog poljoprivrednog zemljišta koja je upravo okončana i koja je doprinela značajnom prilivu sredstava u gradsku kasu.
U periodu koji je pred nama imamo ambiciozne planove kada je u pitanju saradnja sa Kancelarijom za javna ulaganja Republike Srbije, ali najrealnije je da ćemo sledeće godine da započnemo rekonstrukciju staračkog doma na Apatisnkom putu i objekta Centra za socijalni rad, a s jeseni sledeće godine da krenemo sa izgradnjom novog bloka bolnice. Takođe, završamo projekat za rekonstrukciju staračkog doma na Prvomajskom bulevaru na Selenči kao i projekat druge faze rekonstrukcije Doma zdravlja u Mirnoj ulici.
Opet ponavljam da nas je situacija sa koronom usporila, ali ne i zaustavila. Međutim, za više rezultata potrebno je dakako i više vremena, ali već prvih sto dana, čini mi se, pokazuje da smo krenuli u dobrom pravcu i da nam je temeljna odrednica – biti u službi građana.“

Tagovi:
Pročitajte još: