Istraživanje objavljeno u časopisu The American Journal of Clinical Nutrition tvrdi da česta konzumacija prženog krompira značajno povećava rizik od preuranjene smrti. Ima li tu istine, i šta je zaista štetno u prženim krompirima?
Prema tom istraživanju, osobe koje jedu proizvode od prženog krompira kao što je pomfrit i neki drugi više od dvaput nedeljno, značajno povećavaju rizik od ranije smrti.
Istraživači su pažljivo pratili prehrambene navike 4400 ljudi, starosti od 45 do 79 godina, u periodu od 8 godina. Tokom tog perioda umrlo je 236 učesnika istraživanja. Istraživači su pregledali upitnike o ishrani na koje su učesnici odgovorili i odatle utvrdili da je većina preminulih učesnika često jela prženi krompir. Nasuprot tome, istraživači su primetili da krompiri pripremljeni na drugi način (kuvani ili pečeni) nisu bili povezani sa većim rizikom od smrti. Isto tako, ovo istraživanje ne tvrdi da su krompiri sami po sebi rizični.
Sami po sebi, krompiri su prilično hranljiva namirnica. Bogati su biljnim vlaknima, kalijumom, magnezijumom, čak i određenim antioksidansima. Ne sadrže masti, natrijum ni holesterol.
Dakle, šta je onda to što čini pržene krompire rizičnim?
Odgovor je – način pripreme. Prženje i kvalitet ulja koje se koristi za prženje drastično menjaju nutritivne osobine krompira. Hidrogenizovana ulja koja se koriste u restoranima za prženje pomfrita ionako nisu zdrava, a još su opasnija zato što se koriste više puta, čime se njihove nutritivne osobine drastično pogoršavaju. U domaćinstvu, krompiri se po pravilu prže na rafinisanim biljnim uljima, koja takođe nisu zdrava. I hidrogenizovana i rafinisana ulja su okidač za upale u oganizmu i niz drugih, ozbiljnih problema, s tim što su hidrogenizovana značajno lošija. Kad se krompiri prže, isečeni na manje komade kao kod pomfrita, oni upiju velike količine tih nezdravih ulja.
I to nije sve. Nedavno je otkriveno da se u skrobnim namirnicama, kakav je krompir, kad se izlože visokim temperaturama, formira supstanca po imenu akrilamid. Akrilamid se smatra i kancerogenim i genotoksičnim, što doprinosi povećanju zdravstvenih rizika.
Kako smanjiti rizike ako volite krompire? Jednostavno. Kuvajte krompir ili pecite krompir u rerni (u ljusci, zato što se tako bolje čuvaju hranljive materije). A ako baš mnogo volite pržene krompire (posebno mlade krompiriće), pržite ih na nekom zdravom ulju stabilnom na visokim temperaturama, kakvo je kokosovo ulje.
Preuzeto: Zdravahrana.com