Your API key has been restricted. You may upgrade your key at https://www.weatherbit.io.
Search
Close this search box.

Putin na BRIKS-u: “Nepovratni proces dedolarizacije se ubrzava, Zapad nas licemerno optužuje za situaciju na svetskom tržištu”

Putin

BRIKS doprinosi jačanju socijalno-ekonomskog razvoja naših država, poručio je predsednik Rusije Vladimir Putin u svom prvom obraćanju na ovogodišnjem Samitu BRIKS-a.

Ruski predsednik pozdravljen je ovacijama prisutnih, a okupljenima se obratio putem video veze.

Putin je istakao da je proces dedolarizacije nepovratan i da se ubrzava, i da “petorka” BRIKS-a aktivno radi na sve češćem korišćenju drugih valuta kako bi se smanjila zavisnost od dolara.

Prema njegovim rečima, udeo dolara u plaćanju koje se tiče izvoza i uvoza opada, tako da je prošle godine on iznosio samo 28,7 odsto.

Govoreći o ekonomiji, ruski predsednik je napomenuo da Nova razvojna banka BRIKS-a ima sve veću ulogu, a da čitava organizacija doprinosi rastu ekonomija ne samo država članica, već i ostalih država, te da tako pomaže ozdravljenju svetske ekonomije.

On je istakao da inflacija, sankcije Rusiji i nezakonito prisvajanje tuđe imovine imaju negativan efekat na ekonomiju sveta, što je dovelo do rasta nezaposlenosti i poskupljenja, pogotovo u siromašnim zemljama. Ovakvo kršenje osnovnih normi i pravila slobodne trgovine, ne tako davno, nije se moglo ni zamisliti, objasnio je Putin.

U takvim uslovima, kako je rekao, BRIKS igra pozitivnu ulogu, jer savez donosi odluke koje se suprotstavljaju ovim tendencijama.

Kako je dalje objasnio, inflacija, koja je danas jedan od gorućih problema u svetu, delimično je izazvana neodgovornim štampanjem novca na koje se niz zemalja odlučio kako bi sanirao posledice, odnosno, troškove koji su nastali zbog pandemije korona virusa.

To sve izaziva gomilanje privatnog i javnog duga, podvukao je ruski predsednik.

Ipak, on je poručio i da je najvažnije da zemlje BRIKS-a sarađuju po principu ravnopravnosti, dodajući da je u tome suština buduće saradnje.

Kako je dalje naveo, brojke najbolje pokazuju da je ulaganje zemalja BRIKS-a povećano šest puta tokom poslednjih deset godina, dok su njihove investicije u globalnu ekonomiju uvećane dva puta. Ukupan izvoz “petorke” dostigao je 20 odsto od ukupnog svetskog izvoza, a udeo zemalja članica u svetskom BDP-u iznosi skoro 26 odsto.

Trgovinska saradnja Rusije sa savezom takođe je registrovala porast i to od 40 odsto i tako dostigla rekord od 230 milijardi dolara, rekao je Putin.

U svom obraćanju, predsednik Rusije se dotakao i transportnih koridora i tom prilikom istakao da su, za Rusiji, najbitniji Severni morski koridor, koji se razvija u Severnom ledenom okeanu, i koridor Sever-Jug. Kako je objasnio ruski lider, zemlja aktivno preokreće svoje transportne rute, odnosno, preorijentiše se ka drugim, pouzdanim partnerima.

Govoreći o Severnom morskom putu, Putin je rekao da je to jedan od bitnijih projekata za Rusiju, za koju je država predvidela desetogodišnji plan. On uključuje jačanje flote i razvoj infrastrukture u tom delu sveta.

Za koridor Sever-Jug, Putin je rekao da je njegov značaj u tome što će spojiti sever i jug zemlje, odnosno severne luke sa lukama Persijskog zaliva i Indijskog okeana i da će tako biti uvećana razmena robe između afričkih i evroazijskih zemalja.

Predsednik je danas takođe govorio i o Sporazumu o žitu, za koji je ponovio da je Rusija izašla iz njega, jer ništa što joj je obećano nije ispunjeno. Međutim, on je ponovio da će Moskva biti spremna da se vrati u Sporazumu, ako ono što joj je bilo obećano bude ispunjeno.

“Zapad nas licemerno optužuje za situaciju na svetskom tržištu, a dobar primer za to je Sporazum o žitu, koji je trebalo da smanji glad u svetu i pomogne najsiromašnijim zemljama. Rusija je odgovoran izvoznik prehrambenih namirnica, a zemlja je uspela da postigne takve rezultate uprkos sankcijama”, dodao je on.

Prema njegovim rečima, Moskva je više puta napominjala da je više od 70 odsto svih namirnica, koje su bile izvezene iz Ukrajine, poslate pre svega u bogate zemlje, a najviše u zemlje EU, a da je najmanje otišlo onim državama koje imaju najveću potrebu za tim namirnicama. Putin je i danas ponovio da je Moskva spremna da u šest država isporuči po 25.000 tona žitarica i to potpuno besplatno, o čemu je bilo reči i ranije tokom godine.

Govoreći o biznis sektoru zemalja članica, ruski predsednik je izjavio da programi “petorke” podstiču razvoj biznisa u zemljama članicama, i da je to sve zahvaljujući programima podrške, zahvaljujući kojima kompanije uspevaju da pronađu nove partnere.

Podsetimo, rusku delegaciju uživo u Južnoj Africi predstavlja ministar spoljnih poslova Ruske Federacije Sergej Lavrov.

Ovogodišnji samit počeo je danas, 22. avgusta, a trajaće tri dana, do 24. avgusta.

Kako je navedeno pre Samita, neke od glavnih tema o kojima će biti reči u okviru samita su proširenje organizacije, formiranje jedinstvene valute BRIKS-a, Nova razvojna banka, kao i jačanje saradnje sa afričkim kontinentom.

Tagovi:
Pročitajte još: