Your API key has been restricted. You may upgrade your key at https://www.weatherbit.io.
Search
Close this search box.

Rast prvih zubića

Kada niču mlečni zubi?

Smatra se da je pojava prvih zuba pre četvrtog meseca prerano, a posle dvanaestog zakasnelo nicanje. Inače, vreme nicanja je individualno (veoma se razlikuje od jednog deteta do drugog), pa ne treba brinuti ako se kod mališana ne pojave mlečni zubi pre prvog rođendana. Većina dece svoj prvi zub dobije između petog i osmog meseca života.

Važno je napomenuti da se, kad god oni izrasli, prvi zubići moraju redovno prati.

Šta se dešava ako se zubi pojave odmah nakon rođenja?

Nekada se dešava da se odmah po rođenju jave tvorevine slične zubima. U stvari, radi se o orožalim zaostacima tkiva, iz kojih se razvijaju zubne klice. Ti, takozvani predmlečni zubi, mogu da predstavljaju opasnost po bebu – jer nisu vezani za kost i lako ispadaju (znatno se klate), pa bebica može da ih udahne, što  uzrokuje posledice opasne po život. Kad god se jave tvorevine slične zubima u prvih nekoliko meseci (do četvrtog), najsigurnije je da ih pogleda specijalista dečji stomatolog i proceni o čemu se radi. Ako to nisu pravi mlečni zubi, onda moraju da se izvade.

Kakav je redosled nicanja mlečnih zuba?

Kod mlečnih zuba često nema pravilnosti prilikom nicanja, ali se najčešće prvo pojavljuju donji, pa gornji sekutići, a zatim bočni zubi. Oko prvog rođendana je najčešće vidljivo oko osam zubića, a sa dve ipo do tri godine dete ima 20 mlečnih zubića.

Propratne tegobe

Deca različito reaguju na izbijanje zubića. Neke bebe neće ni osetiti rast prvog zuba, ali je taj proces često praćen uznemirenošću deteta, lokalnom osetljivošću i pojačanim lučenjem pljuvačke, a dete stalno stavlja predmete u usta. Takođe je moguć i smanjen apetit, pojava crvenila na obrazima, loš san, a ponekad i osip po telu.

Da li je tačno da je nicanje zuba povezano sa povećanjem temperature?

Nisu tačne tvrdnje da nicanje mlečnih zuba prati visoka telesna temperatura (preko 38 stepeni) i proliv. U takvim slučajevima je neophodno da pedijatar postavi pravu dijagnozu, kako se u početnom stadijumu ne bi previdela ozbiljnija oboljenja.

Pomoć kod nicanja zubića

* nešto hladno i tvrdo za žvakanje ublažiće osećaj zategnutosti u ustima. Bebe često vole ohlađene, ali ne i zamrznute igračke za glodanje.

* nežna masaža vrhova bebinih nožnih prstića – tamo se nalaze refleksne zone vilice

* upaljenim desnima pomaže čaj od kamilice ili žalfije, odnosno odgovarajuća tinktura koja se higijenskim štapićem nanosi na nabubrele desni.

Preuzeto: Yumama.com

Tagovi:
Pročitajte još: