Kada se povede rasprava o najstarijem drveću na svetu, prva asocijacija većini su džinovske sekvoje. Međutim, u brdovitim delovima Kalifornije raste drveće koje je neobično po mnogo čemu.
KAKO BILOZI ISTRAŽUJU našu planetu, tako pronalaze sve starije i starije drveće i pomeraju ovu granicu. Do nedavno se smatralo da je najstarije drvo na svetu ovo na slici – Metuzalem, bor Pinus longaeva, koji raste u planinskom delu Kalifornije i navodno je star 4.849 godina.
#FactsAboutTrees🌳🌳
Did you know that Until 2013, the oldest individual tree in the world was Methuselah, a 4,845-year-old Great Basin bristlecone pine (Pinus longaeva) in the White Mountains of California?#planttrees #protecttrees #savetrees #ActOnClimate Now! pic.twitter.com/bgJwYOXVqU— Kyee Mbatha ~ Captain Green 👨✈️🌳🌳🇰🇪 (@Captain_GreenKe) February 23, 2022
Naknadno je otkriven jedan još stariji Pinus longaeva – najstarije drvo na svetu – koje živi već 5.066 godina. Ovo je vrlo otporna, mada ugrožena vrsta navikla na surove uslove. Nastanjuje više predele, siromašno zemljište, kamenjar i suvu, vetrovitu, oštru klimu sa minimalnom količinom padavina. To su upravo oblasti u kojima ostale vrste ne mogu da prežive.
Ima vrlo razgranat i plitak koren i raste sporo, a vetar koji šiba i ostale nepogode tokom stotina i hiljada godina nagone ova stabla da poprime pomalo neobične oblike. Tačne lokacije dva najstarija primeraka čuvaju se u tajnosti, upravo da bi ovo drveće ostalo bezbedno i poživelo što duže.
Autor: M.Đ. / Nauka kroz priče