Šta je razvojni poremećaj kuka, kako se on otkriva i kako izgledaju pregledi bebe priča pedijatar dr Svetlana Kostić-Bajić.
Ultrazvučni pregled kukova
Ultrazvuk je metoda koja vizualizacijom kako koštanih tkiva, tako i hrskavičavih, omogućava rano otkrivanje razvojnog poremećaja kuka. Ultrazvučna klasifikacija zgloba kuka se zasniva na kombinaciji morfoloških (proučavanje oblika) i morfometrijskih (merenje oblika) kriterijuma, kao i životnog doba deteta.
Kada se radi prvi ultrazvuk kukova?
Primarni skrining podrazumeva pregled svakog deteta u porodilištu, odnosno u prvom mesecu života. Sekundarni pregled obuhvata odojčad koja nisu pregledana primarnim, i to u drugom mesecu života.
Sledeće ultrazvučne kontrole kukova zavise od prethodnih nalaza, i obično se ponavljaju jedan do dva puta u uzrastu do šest meseci. Lečenje započeto u prvim mesecima traje tri do četiri meseca, pa stoga treba što ranije da se utvrdi postojanje RPK. Ako se sa lečenjem počne u trećem mesecu, onda traje i do devet meseci.
U osnovi ranog otkrivanja RPK stoji timski rad neonatologa, pedijatra u dečjem dispanzeru, dečjeg ortopeda, odnosno radiologa i fizijatra.
Razvojni poremećaj kuka – RPK
Razvojni poremećaj kuka – RPK (kongenitalna displazija), u narodu poznatija kao urođeno “iščašenje kuka” je najčešće oboljenje lokomotornog sistema u dečjem uzrastu.
RPK nije u potpunosti razjašnjena pojava, ali se zna da je raznovrsna i kontinuirana, kao i da direktno utiče na stepen anatomskih promena gotovo svih struktura zgloba kuka. To nepovoljno delovanje treba što pre da se prekine, s obzirom da se najbolja preventiva kasnijih promena postiže ranim otkrivanjem i pravovremenim lečenjem.
Posebno je značajno prvo tromesečje novorođenčeta, jer u tom periodu mogu da se saniraju svi poremećaji preventivnim terapijskim postupanjem.
Načini otkrivanja RPK
-Klinički testovi za RPK, koji su se pokazali nesigurnim.
-Radiografski pregled u prvom tromesečju, koji je takođe nepouzdan, zbog hrskavičave građe zgloba, a nepoželjan je zbog genetskog rizika od jonizujućeg zračenja.
-Ultrazvučni pregled kukova, čijim su uvođenjem prevaziđene mane prva dva metoda ispitivanja i nepouzdanost takvih rezultata pregleda.
Široko povijanje
Preventiva ima za cilj da mogući RPK usmeri ka normalizaciji i da ukloni spoljne faktore koji mogu negativno da utiču na razvoj nestabilnog kuka. Položaj nogu u kome su one sastavljene i ispružene je štetan za razvoj kuka, i zbog toga se insistira na širokom povijanju. U zemljama tople klime (setimo se afričkih crnkinja), majke decu nose u “jahaćem” položaju, i u tim zemljama je iščašenje kukova retkost.
Široko povijanje podrazumeva raširene nožice u zglobu kuka i u fleksiji, odnosno savijene u zglobu kolena, ili tzv. slobodne noge. Ovaj položaj je fiziološki jer ga odojče zauzima i spontano, a to je upravo i preventiva RPK. Kod širokog povijanja, postavljaju se dve tetra pelene, ili jedna za dugotrajnu upotrebu a druga da bude tetra, i švedska pelena, koja se obmotava oko grudnog koša, i koja je pričvršćena tako da su slobodne i noge i ruke.
Bezbednost kengur nosiljki
Roditelji često postavljaju pitanje o bezbednosti “kengur” nosiljki. One su pouzdane, jer su noge i ruke u njima takođe slobodne, ali tek onda kada dete počne čvrsto da drži glavicu u uspravnom položaju.
Još nešto je veoma važno da se naglasi: stariju bebu ne treba požurivati sa oslanjanjem na noge, niti forsirati hod dok to sama ne zatraži. Tako ćete da izbegnete ili ublažite probleme, a dete će svakako da prohoda. Koji mesec ranije ili kasnije.
Preuzeto: Yumama.com