Svaka lokalna zajednica, u okviru svojih nadležnosti, treba da vodi brigu o osetljivim kategorijama stanovništva, a posebno je važno tu brigu usmeriti na osobe sa smetnjama u razvoju, odnosno na one kojima je, u svakodnevnom životu, potrebna kontinuirana podrška, kako bi imali kvalitetniji i sadržajniji životni vek. Na prostoru Autonomne pokrajine Vojvodine, brojne lokalne samouprave unapređuju socijalne usluge, a na teritoriji Grada Sombora uvedeno je mnoštvo besplatnih programa podrške, kojima se olakšava život osoba sa smetnjama u razvoju.
U okviru Centra za pružanje usluga socijalne zaštite Grada Sombora, od ove godine, dostupno je više različitih programa. Prvi među njima je usluga individualnih defektoloških tretmana, koju je tokom godine iskoristilo 45 korisnika. Defektološki tretmani odvijaju se tokom nastavne školske godine, a za rad sa osobama sa smetnjama u razvoju angažuju se defektolozi različitih usmerenja – specijalni pedagozi, logopedi, oligofrenolozi i slično. Oni svoje usluge korisnicima pružaju u njihovim matičnim ustanovama, bilo da su to vrtići, osnovne ili srednje škole.
Drugi program podrške osobama sa smetnjama u razvoju jeste tretman fizioterapeuta. Reč je o uslugama sertifikovanih terapeuta, koji sa sa pojedincima obavljaju Vojta terapije, tokom cele godine, nezavisno od toga da li je školska godina u toku ili nije. Ovi tretmani obavljaju se u kućnim uslovima, i značajno olakšavaju život i funkcionisanje onima koji imaju probleme u razvoju.
Treći program podrške podrazumeva materijalnu podršku porodici koja u svom okruženju ima osobu sa smetnjama u razvoju, i to u vidu nadoknade sredstava za boravak tih osoba na nastavi u prirodi ili na ekskurzijama. Kako ne bi bili uskraćeni za ovaj važan deo u odrastanju, nastavi i druženju, Grad Sombor subvencioniše njihovo učešće u istim.
Svi ovi programi su potpuno besplatni za korisnike, a realizuju se kako u urbanoj gradskoj sredini, tako i u naseljenim mestima. Sa osobama sa smetnjama u razvoju rade vrhunski stručnjaci, a budući da je somborska sredina, kao i čitava Vojvodina, multijezična sredina, obezbeđuje se i rad na jezicima nacionalnih manjina, recimo mađarskom, ukoliko je to potrebno.
Proces prijave za ove vidove podrške maksimalno je pojednostavljen. Dovoljno je, naime, da se podnese zahtev Centru za socijalni rad, koji je praktično uputni organ, a potom Centar za socijalni rad šalje Centru za pružanje socijalnih usluga Grada Sombora rešenje o vidu podrške koji je odobren i to na osnovu procene Interresorne komisije. Za ove potrebe, lokalna samouprava je tokom 2023. godine izdvojila 4 miliona dinara iz budžeta Grada, a u planu je i proširenje sadržaja i usluga koje će Centar u budućnosti pružati. Sve ovo radi se u jednom cilju – u cilju očuvanja zdravlja i sveukupnog kvaliteta života osoba sa smetnjama u razvoju, te radi njihove inkluzije u društvo i društvene aktivnosti.
OVAJ PROJEKAT JE SUFINANSIRAN IZ BUDŽETA POKRAJINSKOG SEKRETARIJATA ZA KULTURU, JAVNO INFORMISANJE I ODNOSE SA VERSKIM ZAJEDNICAMA. STAVOVI IZNETI U PODRŽANOM MEDIJSKOM PROJEKTU NUŽNO NE IZRAŽAVAJU STAVOVE ORGANA KOJI JE DODELIO SREDSTVA.