U toku protekle noći Vatrogasno-spasilačka jedinica iz Odžaka imala je tri intervencije u Karavukovu, Ratkovu i odžačkom naselju Romanija zbog zapaljenih dimnjaka. Ovakvi slučajevi nisu retki tokom grejne sezone kada može doći do zapaljenja čađi u dimovodnom kanalu, pa vatrogasci moraju intervenisati kako se vatra ne bi proširila na ostale delove objekta.
Požari na dimnjacima najčešće nastaju kao posledica njihovog neodržavanja, odnosno neredovnog čišćenja od gareži i čađi.
Pokazatelji da je došlo do zapaljenja dimnjaka su karakterističan zvuk koji dolazi iz dimnjaka poput glasnog huktanja, let iskri iz grla dimnjaka, jako zagrejani zidovi kojima je obzidan dimovodni kanal i karakterističan miris paleži.
U slučaju da dođe do zapaljenja dimnjaka, najbolje je pozvati vatrogasce i do njihovog dolaska prigušiti otvore za vazduh kako bi postepeno došlo do smanjenja gorenja.
U dimnjak se ne sme ulevati voda jer se tako oslobođa velika količina vodene pare što može dovesti do pucanja dimnjaka.
Redovno održavanje dimnjaka najbolja prevencija
Kako bi dimnjak ispravno vršio svoju funkciju potrebno ga je pravilno i redovno održavati. Svaki dimnjak mora imati vratašca za održavanje i čišćenje na vrhu dimovodnog kanala (ispod krova ili u potkrovlju) i na dnu. Vratašca moraju biti od negorivih materijala.
Pred početak grejne sezone potrebno je sanirati sva uočena oštećenja dimnjaka, a savetuje se i da se na vrh dimnjaka postavi kapa kao zaštita od nepovoljnih struja vetrova.
Izvor: radio Odžaci