U poplavi brojnih kozmetičkih preparata i savremenih kozmetičkih tretmana mnoge dame ne mogu više lako da se orjentišu. Mnogi se pitaju šta je to zaista efikasno i šta sa sigurnošću daje dobar efekat.
Reklama za preparate je previše, a ostaje nedoumica kada je u pitanju osnovna nega, da li je kvalitetna krema za lice dovoljno efikasna da značajno odloži znake starenja kože u vidu bora, pigmentacija, opuštanja i istanjivanja kože.
Kada počinje starenje kože?
Kolagen i elastin se proizvode svakodnevno, tokom celog života, ali je njihova produkcija daleko jača u mladosti. Kolagen proizvode ćelije koje se nazivaju fibroblasti čiji se rad vremenom usporava.
Nakon 25. godine proizvodnja kolagena i elastina se značajno smanjuje.
U mladosti kolagen čini i do dve trećine središnjeg sloja kože, da bi se taj procenat vremenom smanjivao, kod nekih osoba i drastično. Kako se smanjuje procenat kolagena u dermisu koža postaje sve tanja. Na ovu pojavu bitno utiče i stil života, ishrana, izlaganje suncu i pušenje.
Starenje kože je neminovnost! Sa godinama se smanjuje njene elastičnost, jedrina i debljina kože, postaje opuštena i počinje da se bora pod dejstvom rada mišića lica. Najpre se pojavljuju mimične i nazolabrijalne bore. Posebno je osetljiva koža oko očiju, koja je i po prirodi najtanja.
To ipak ne znači da po tom pitanju ne treba ništa da se čini.
Redovnom negom kože, koja podrazumeva čišćenje, toniziranje, hidrataciju i ishranu, omogućavamo da koža ostane čista i zdrava, te da tragovi starenja dugo ostanu vrlo diskretni.Kada je vreme za anti – ejdž kreme za lice?
Budući da je starenje kože prilično individualno, sa kremama protiv starenja kože treba krenuti po savetu kozmetičara ili dermatologa koji će najpre proceniti stanje kože. Nekim osobama koža vidno stari već krajem dvadesetih godina, dok druge mogu da odlože upotrebu anti – ejdž kozmetike čak do polovine tridesetih.
Koža lica može dugo da održi svež i mladalački izgled ako se na vreme primenjuje adekvatna nega. Kvalitetne kreme protiv starenja kože i serumi mogu da dovedu do smanjenja izraženosti dubokih bora, pa čak i do neutralisanja onih plićih.Anti – ejdž heroji: hijaluronska kiselina i retinol
Hijaluronska kiselina je jedan od najefikasnijih sastojaka krema za lice jer omogućava fantastičnu hidrataciju. Ovu sposobnost duguje činjenici da jedan njen molekul oko sebe, zadržava do sto molekula vode, čime se sprečava isušivanje kože.
Hijaluronska kiselina je prirodno sadržana u organizmu čoveka, u mnogim tkivima. U koži se nalazi i u dermisu i u epidermisu (središnjem i površinskom sloju kože). Nažalost i lučenje hijaluronske kiseline se smanjuje sa godinama što utiče na gubitak tonusa. Kreme koje imaju hijaluronsku kiselinu u većem procentu u svom sastavu daju najbolje efekte.
Retinol kao derivat vitamina A se tradicionalno nalazi u anti – ejdž kremama za lice. Odavno je poznata njegova moć da umanji bore jer podržava prirodne funkcije kože. Retinol ima odličan uticaj na održavanje sinteze kolagana i regeneraciju kože. Kada se redovno upotrebljava kozmetika sa retinolom, koža lica postaje sjajna, sveža i jedrija.
Preuzeto: srbijadanas.com