Nakon što se preleži virusna infekcija, kod ljudi često ostaje dugotrajan kašalj. Ovaj problem se najbolje rešava prirodnim preparatima. Već smo pisali o čaju od lovora, ali postoji još jedna lekovita biljka koja je odlična za kašalj – beli slez.
Ublažava iritaciju
Kod bilo koje vrste kašlja, osnovno pravilo je da pokušate da sprečite dodatnu iritaciju i iskašljavanje kako biste sprečili dalje oštećenje sluzokože. Biljka sleza je izuzetna u tome. U medicini, slez se smatra jednim od najboljih sredstava za oblaganje sluzokože.
Zbog toga je slez jedan od najčešćih biljnih lekova koji se koriste za ublažavanje kašlja i olakšavanje iskašljavanja. U respiratornom sistemu, ekstrakt ove biljke smanjuje spazam mišića i oblaže sluzokožu i tako smiruje suv, nadražujući kašalj. Čaj od korena belog sleza blagotvorno deluje na kašalj, infekcije grla, bronhitis i katar pluća. Preporučuje se kao lek za bronhijalnu astmu i početnu plućnu tuberkulozu.
Priprema bez kuvanja
Prilikom pripreme belog sleza najvažnije je da sačuvate što više njegove sluzi. Da bi se to postiglo, beli slez treba dugo rastvariti u hladnoj vodi. Potrebno je najmanje nekoliko sati da počne da oslobađa sluz. Najveća greška je kuvanje jer temperatura narušava strukturu sluzi i ona više ne može efikasno da se zalepi za sluzokožu. Hemijski sastav se menja i dobijate samo mali deo lekovitog efekta. Dakle, beli slez se priprema tako što se potopi u hladnu vodu 5-6 sati a najbolje preko noći. Nakon toga se procedi i zagreje na mlaku temperaturu, tek toliko da bude prijatnije za piće.
Sastojci:
1 velika kašika korena bijelog sljeza
2,5 dl hladne vode
Priprema:
1. Usitnjeni suvi koren belog sleza prelijte ohlađenom prokuvanom vodom.
2. Poklopite i ostavite da stoji šest sati, a najbolje preko noći.
3. Uzimajte svaka dva sata po jednu kašiku čaja.