Your API key has been restricted. You may upgrade your key at https://www.weatherbit.io.
Search
Close this search box.

Riblje ulje

Svi mi dobro znamo da riblje ulje može uticati na zdravstveno stanje našeg organizma. Omega-3 masne kiseline predstavljaju najvažniji sastojak ribljeg ulja. One imaju povoljan uticaj na funkcionisanje kardiovaskularnog sistema, mozga, deluju antioksidativno, predstavljaju podršku imunološkom sistemu, podstiču metabolizam kože.

Riblje ulje se preporučuje trudnicama radi održavanja zdrave trudnoće. Naučna istraživanja su pokazala da riblje ulje ima veliki uticaj na razvoj mozga beba. Postoje podaci da deca, čije su mame u toku trudnoće uzimale riblje ulje, imaju veći nivo inteligencije i manju pojavu mentalnih nedostataka. Riblje ulje,kad se rodimo, pruza energiju koja stimuliše brzi prenos impulsa iz jedne ćelije u drugu. Rezultat toga su brze misli, lakše skladištenje podataka i ponovno preuzimanje podataka u zavisnosti od potrebe.

Mnogi lekari preporučuju riblje ulje kao prirodan lek za srce i druge kardiovaskularne bolesti. Ako se riblje ulje koristi, redovno, ono može da umanji rizik od srčanog udara, može da ublaži aritmiju srca, snižava krvni pritisak, snižava nivo holesterola u krvi, sprečava nastanak tromba. Takođe, može da utiče na kvalitet života osoba koje su pretrpele srčani udar.

Rađeno je istraživanje u Australiji i došli su do podataka da riblje ulje može da normalizuje nivo serotonina koji je glavni „krivac“ za naše raspoloženje. Pa, se preporučuje konzumiranje ribljeg ulja kao lek protiv depresije, simptoma menopauze i sličnih pojava koje kvare raspoloženje.

Riblje ulje ima pozitivan uticaj na vid, može da spreči isusivanje oka, da ublaži simptome bronhitisa, bronhijalne astme. Naučnici smatraju da se u ribljem ulju nalazi spas od prevremenog starenja organizma, nastanka raka.

Vazno je znati da se riblje ulje može naći u apotekama u vidu granula ali najbolje ga je unositi konzumacijom sveže ribe kao što su skuša, haringa ili tunjevina.

Važno je napomenuti, kao i kod mnoge druge hrane, da treba biti na oprezu. Posebno osobe koje pate od hroničnih bolesti creva jer su naučnici ustanovili da u takvim slučajevima preterani unos ribljeg ulja može dovesti do razvoja upale sluzokože debelog creva i raka debelog creva.

Piše: Mirjana Đerić

Tagovi:
Pročitajte još: