Your API key has been restricted. You may upgrade your key at https://www.weatherbit.io.
Search
Close this search box.

Rolanje jezika: Veština koja je zaintrigirala genetičare

Istraživanja su pokazala da između 65 i 81% ispitanika može da urola jezik u oblik sličan takosu (ili palačinki). 1940. godine pionir genetike Alfred Štertevan objavio je studiju u kojoj je istakao da rolanje jezika, ili, kako je on to nazvao – “mogućnost da savijete bočne strane jezika”, možda zavisi samo od jednog dominantnog gena.

Sećate li se lekcija genetike na časovima biologije? Čuli ste priču o Gregoru Mendelu i njegovim eksperimentima, a možda ste nakon toga sa drugarima iz razreda tražili ko ima “autostoperski palac” (ekstremno savitljiv) ili kome se već nazire “udovičin špic”. Ove odlike zasnivaju se na samo jednoj genskoj varijaciji – što ih čini savršenim kao primere za genetiku. 

Ali, ako je neki od vaših drugara naveo rolanje jezika kao “specijalnu moć”, imamo lošu vest za njega: Mogućnost da urolate jezik nije genetski uslovljena. Verovatno biste svi to mogli – samo kad biste naučili kako.

Bitno je da se kotrlja…

Istraživanja su pokazala da između 65 i 81% ispitanika može da urola jezik u oblik sličan takosu (ili palačinki). 1940. godine pionir genetike Alfred Štertevan objavio je studiju u kojoj je istakao da rolanje jezika, ili, kako je on to nazvao – “mogućnost da savijete bočne strane jezika”, možda zavisi samo od jednog dominantnog gena. Ali, čak i u toj studiji počeli su da izviru dokazi koji su nagoveštavali oprečno.

Nekoliko dece-ispitanika u početku nisu mogli da obave ovu radnju, ali su je kasnije ipak savladali. Genetičar Taku Komai je 1951. godine zapazio da je samo 54% dece u Japanu moglo da urola jezik pre šeste godine života, dok je taj procenat porastao na 76% do puberteta. Ovaj eksperiment je pokazao da više od 20% dece ima mogućnost da nauči kako da urola jezik – što je veliki udarac teoriji koja nalaže da je to čisto genetksa osobina.

Eureka!

Eskperiment Takua Komaija inspirisao je kasnije naučnike da nastave da se bave ovim problemom – najpre u svima omiljenoj “prirodnoj laboratoriji” za genetiku – jednojajčanim blizancima. U slučaju rolanja jezika identični blizanci nisu delili ovu veštinu. Ovo pokazuje da, iako je ta sposobnost u nekoj meri uslovljena genetikom, nije baš toliko jednostavna kao što su objašnjavali u udžbenicima iz biologije. Rolanje jezika je, ispostavilo se, veština sama za sebe…

Izvor: curiosity.com

Preuzeto: nationalgeographic.rs

Tagovi:
Pročitajte još: