Rotkvica je zeljasta višegodišnja biljka, koju su ljudi počeli da gaje pre vremena Antičkog Rima. Rotkvica se uzgaja uglavnom radi ishrane ljudi, ali pojedine sorte su industrijski značajne biljke (uzgajaju se radi proizvodnje ulja).
Ona je niskokalorična i bogata brojnim nutrijentima i mikronutrijentima. Obiluje biljnim vlaknima, a sadrži i proteine. Bogata je vitaminima A, C, K, niacinom, folatom i holinom. Od minerala, sadrži kalcijum, magnezijum, fosfor, kalijum i mangan.
Rotkvica je bogata biljnim vlaknima, koja podstiču rad creva. Drugo, nekoliko istraživanja je pokazalo da sok od rotkvice štiti tkiva želuca i jača crevnu barijeru. Zato može da zaštitii organe za varenje od štetnih bakterija i toksičnih hemikalija, delujući preventivno protiv nastanka čira u organima za varenje.
Rotkvica ima diuretički efekat, čime podstiče eliminaciju otpadnih materija putem bubrega, a podstiče i rad jetre. Neka proučavanja su pokazala čak da rotkvica stabilizuje bilirubin u krvi, tako da može koristiti i ljudima koji pate od žutice. Pored toga, doprinosi povećanju nivoa kiseonika u krvi.
Konzumacija rotkvice doprinosi otvaranju “zapušenih” disajnih puteva, uključujući nos, grlo, dušnik i pluća. Rotkva takođe deluja antibaktericidno i doprinosi eliminaciji sluzi iz disajnih puteva. Sve je ovo dobro baš za proleće, kad mnogi imaju probleme te vrste.
Sok od rotkvice podstiče proizvodnju urina i ispiranje bubrega. Takođe, rotkvica deluje antibakterijski i antiupalno tako da je korisna u prevenciji i ublažavanju infekcija urinarnog trakta.
Piše: Vanja