Mediteranskog porekla, a veoma hranjivo zeleno lisnato povrće jeste rukola. Rukola je mala jednogodišnja biljka niskog rasta. Njeni listovi su poput lista maslačka.
Rukola je iz porodice kupusa, lako se uzgaja, a njeni listovi su spremni za berbu u roku 40 dana od setve. Ona ima zdravstvene vrednosti u ishrani ljudi.
Kao i drugo lisnato povrće, rukola je niskokalorična i u 100g svežih listova ima 25 kalorija. Pored toga sadrži mnoge značajne fitohemikalije, antioksidanse, vitamine, minerale. Jedinjenja poput tiocijanata, izotiocijanata, sulforafana i indola, koja se nalaze u rukoli imaju protiv kancerogene efekte estrogena i mogu da zaštite od raka prostate, dojke, grlića materice, debelog creva i jajnika.
Rukola je dobra i za jačanje imuniteta, podizanje energije, ima antibakterijske i antivirusne osobine.
Ukoliko jedete svežu salatu od rukole, trebalo bi da znate da ona sadrži folnu kiselinu. Folna kiselina je veoma važna ženama koje planiraju trudnoću i za vreme cele trudnoće jer folna kiselina sprečava razvoj defekta neuralne cevi kod fetusa.
Pored folne kiseline, odličan je izvor vitamina B-kompleksa, sadrži i vitamin A, vitamin C i vitamina K. Vitamin K je važan za zdravlje kostiju.
Listovi rukole sadrže dobre nivoe minerala, posebno bakra i gvožđa. U manjim količinama sadrži i kalcijum, gvožđe, kalijum, mangan i fosfor. Predstavlja i veliki izvor alkalizirajućeg i detoksikacijskog hlorofila. A hlorofil je poznat kao odličan čistač krvi.
Ukoliko imate problema sa viškom telesne težine rukola je odlična hrana. Za početak, napravite salatu sa rukolom i drugim povrćem.
Piše: Mirjana Đerić