Pisali smo o cvekli kao izvrsnom prehrambenom izvoru nitrata, koje organizam pretvara u azot-oksid koji doprinosi širenju krvnih sudova i sniženju pritiska. Međutim, gorkasta rukola je u tom pogledu još bolja.
Rukola spada u porodicu krstašica (kao i rotkva, prokelj, karfiol, kelj i brokoli). Kao i ostale biljke iz te familije, veoma je bogata korisnim sastojcima koji lekovito deluju na organizam.
Što se hranljive vrednosti tiče, rukola je odličan izvor biljnih vlakana, vitamina A, C i K, folata, kalcijuma, gvožđa, magnezijuma, fosfora, kalijuma i mangana. Takođe je bogata drugim vitaminima B grupe – tiaminom, riboflavinom, pantotenskom kiselinom (B5) i vitaminom B6. Sadrži takođe cink i bakar.
Flavonoidi kojima je rukola bogata poboljšavaju funkcionisanje krvnih sudova, povećavaju protok krvi, snižavaju krvni pritisak i smanjuju upale. Takođe je dobra za čišćenje organizma od toksičnih materija – ona pomaže da se pesticidi i herbicidi eliminišu iz organizma, a suprotstavlja se i toksičnim efektima teških metala, posebno u jetri.
Međutim, ono što je nainteresantnije jeste da rukola sadrži oko 480 mg nitrata na 100 grama. (U poređenju sa ovim 100 grama cvekle, koja se veoma hvali u tom pogledu, sadrži 110 mg nitrata). Organizam koristi nitrate da proizvede azot-oksid, koji je signalni molekul koji podržava funkcionisanje endotelijume i štiti mitohondrije ćelija. Azot-oksid je moćan vazodilatator. On pomaže da se krvni sudovi opuste i povećaju prečnik, što povećava protok krvi i dotok kiseonika u tkiva. Azot-oksid takođe uklanja otpadne materijale i ugljen-dioksid. Ishrana bogata nitratima je prirodan način za prevenciju i tretman prehipertenzije i hipertenzije, što značajno doprinosi zaštiti od srčanih napada.
Preuzeto: Zdravahrana.com