Ruski dronovi kamikaze Lancet pored iranskih Šehid -136 postali su dominantno obeležje rata na istoku Ukrajine, a ruska vojska počela je da ih sve intenzivnije koristi u napadima, na samohodne haubice M-109, Krab SH 155 i PZH 2000, vučne američke M-777, osmatračke radare i patrolne čamce od skora.
Dijapazon napada postaje sve širi. Koristili su se prvo za eliminaciju ukrajinske PVO familije sistema S-300 PS, PMU, Buk M1, Osa AKM i Strela 10. A onda na meti su se našle artiljerijske baterije.
#Ukraine: A Ukrainian Strela-10 short-range air defense system was destroyed by a Russian Lancet loitering munition in the vicinity of Bakhmut, #Donetsk Oblast. pic.twitter.com/aNOHbBuH01
— 🇺🇦 Ukraine Weapons Tracker (@UAWeapons) November 4, 2022
Nedavno je prikazan i snimak na kome se vidi kako dron kamikaza Lancet uništava ukrajinski osmatrački radar 36D6M namenjen za otkrivanje malih ciljeva na malim visinama.
Nagranie z ataku rosyjskiej amunicji krążącej Lancet (RIA Novosti opublikowała co najmniej kilka nagrań z atakami) na stację radarową 36D6M: relatywnie niska prędkość w ataku, zmianę (celową?) trajektorii lotu w ostatniej sekundzie – zamiast w antenę w kabinę antenową. pic.twitter.com/B5JZ08ZV6M
— Tomasz Kwasek (@KwasekTomasz) November 4, 2022
Inače ovaj radar otkriva cilj veličine 0,1 metar kvadratni na visini od 100 metara.
🇷🇺🇺🇦Ukrainian warship GO TO THE BOTTOM. Domestic UAV “Lancet” proved to be excellent not only on the ground but also on the surface. pic.twitter.com/bgLj4vYy5W
— Tboy🇳🇬🇷🇺 (@TobiAyodele) November 4, 2022
Međutim, ono što ukrajinskoj vojsci stvara veliku glavobolju jeste što ruski dron Lancet leti na visinama od 5-50 metara i ima radarski odraz od samo 0,01 metar kvadratni što zahteva od operatera visoku obućenost. Otuda i snimak patrolnog čamca Ukrajinske mornarice, koji je pogodio Lancet.
The Russian drones have been trained to recognise the US made M777 system.
The Lancet approaches from the weak side and hits the soft underbelly.
— Make Peace Now (@DoctorGerhard) November 5, 2022
Inače veliki problem Ukrajinaca je i nedostatak vizuelnih osmatrača, i PVO odeljenja oko artiljerijskih baterija, a čime ostaju jako brzo bez oruđa, ali i posada. Inače do sada je čak 7 komandanta artiljerijskih brigada i diviziona likvidirano upravo u napadima Lancetom, dok su izvodili kontrabaterijska delovanja prema ruskim jednicama.
🇺🇦Buk-M1 SAM and M777 155mm towed howitzer being hit with 🇷🇺’Lancet’ loitering munitions in #Kherson region. pic.twitter.com/cpCjV3wCDJ
— Military Advisor (@miladvisor) October 29, 2022
Ono što je interesantno jeste da Rusi primenjuju taktiku da iranski osmatrački dronovi Mohar-6 izviđaju teren iznad zone delovanja i posle kraćeg osmatranja i lociranja cilja šalje se Lancet koji pogađa cilj, a osmatrački dron sve to beleži. Posle napada sledi artiljerijski udar, sa čime se stvara glavobolja ukrajinskoj artiljeriji i zahteva maskiranje i napuštanje vatrenog položaja što oni ne rade tako često.
Destruction of self-propelled guns “M109 Paladin” by UAV “Lancet” in the Krivoy Rog-Nikolaev direction pic.twitter.com/O0enzqZ2N4
— Z (@ZVOXA) November 4, 2022
Šta je Lancet
Lancet je dron kamikaza ruske porizvodnje koji je razvila komapnija ZALA AERO na sopstvenu inicijativu. Cena Lanceta je 20-30 hiljada dolara. Ono što se zamera ovom dronu je mala jačina bojeve glave svega tri kilograma. Trajanje leta iznosi 40 minuta, a maksimalna brzina drona je 110 kilometara na čas. Lancet pre udara spušta se na visinu od nekoliko metara, sa čime se smanjuje opasnost da bude uništen, odnosno obren od strane PVO. Inače pre udara dron može da kruži i pretražuje teren, pre nego što otkrije metu i obruši se na nju po uzoru na vođenu raketu.
Inače osim stacinarnih ciljeva, Lancet može da građa i ciljeve u pokretu, kao na primer raketni sistem OSA ukrajinke vojske koji je uništen u pokretu pri brzini od 50-60 kilometara na čas.