Šargarepa obezbeđuje našem organizmu veliku količinu hranljivih materija, od kojih je svaka izuzetno dobra za naše zdravlje. Poznata je po bogatstvu beta-karotina (provitamina A).
Sadrži prirodne šećere i biljne belančevine (u 100 g sadrži 7,6 g ugljenih hidrata, 0,6 g belančevina, 0, 3 g masti). Dobar je izvor dijetnih biljnih vlakana. Što se vitamina tiče, pre svega, poznata je po bogatstvu beta-karotina (provitamina A), koji se u telu konvertuje u vitamin A, zatim sadrži dosta vitamina K, vitamina C, vitamina E, a posebno je dobar izvor vitamina B1, B2, B6, kao i vitamina K i kalijuma. Sadrži još i mangan, fluor i fosfor; potom su tu gvožđe, cink i bakar, zatim antikancerogeni selen i kalcijum.
Tradicionalna medicina smatra da konzumiranje šargarepe veoma povoljno utiče na slezinu i želudac. Veruje se da može ublažiti simptome kokošijeg slepila, upornog kašlja i kijavice, kao i nadimanja želuca i creva.
Novija istraživanja ukazuju da konzumiranje šargarepe može smanjiti rizik od srčanih oboljenja i mnogih vrsta raka. Materija kalijum-sukcinat koju šargarepa sadrži ima antihipertenzivna svojstva.
Supa od šargarepe je popularan domaći lek protiv proliva. Šargarepe su veoma dobra namirnica za zdravlje kože, za kosu, i za zdravlje kostiju. Istovremeno, pomažu čišćenju tela.
Sveže ceđeni sok od šargarepe izvrstan je okrepljujući i energetski napitak. Poznato je da ima preventivno dejstvo od raznih infekcija.
Ako šargarepu sasvim kratko propržite na nekom dobrom ulju (kokosovom ili maslinovom), u makrobiotičkom stilu koji sa naziva “nituke”, to će znatno pomoći apsorpciji provitamina A koji je rastvorljiv u mastima.
Preuzeto: Zdravahrana.com