Mnogo je saveta za “uradi sam”, ali kad se oprobate uvidite da to i nije baš lako. Treba više veštine nego znanja, više umeća da koristite alat od toga da ga imate.
Doduše, danas mnogi sebe proglašavaju za majstore, ali je to često daleko od onoga što pravi majstori znaju, koliko vešto i brzo rade i šta sve od alata nose u svojim povećim torbama.
Čekić, klešta, šrafciger – bušilice i još ponešto
Bez obzira da li ste majstor amater ili se tek učite nekim zanatlijskim veštinama, neophodan vam je alat. Zato u kući ili stanu treba da imate bar ono osnovno, da možete ponešto i sami da uradite, a ne da za svaku sitnicu zovete majstora i da se izlažete nepotrebnom trošku. Za složenije poslove uvek obezbedite majstora, jer je obično teže popraviti loše urađeno nego uraditi od početka kako treba.
Šta spada u osnovni alat? Spiskovi mogu biti kraći ili duži, ali bi valjalo da imate bar osnovno: razna klešta, čekić, garnituru šrafcigera, univerzalni ključ, metar, bušilice… Ako nešto sečete imajte dobar nož. Libela dobro dođe ako treba podesiti nivo. Neka testerica, manja, neka se nađe. Da možete i sami sklopiti komade nameštaja, ormar, policu, okačiti sliku na zid, nosače za televizor, zategnuti šafove na nameštaju i slično.
Od brojnih složenijih alata verovatno najčešće zatreba bušilica. Bušilice i odvijači su izuzetno korisni alati naročito za poslove “uradi sam”, a uvek ih imaju i majstori profesionalci. Možete uzeti običnu električnu bušilicu, ali ako već nabavljate onda neka to bude jedna solidna udarna bušilica, da možete napraviti rupu u tvrdim materijalima kao što su beton, cigla i kamen. Njena prednost u odnosu na običnu bušilicu je mehanizam koji omogućava brzu seriju kratkih, oštrih udaraca u burgiju dok se ona rotira, i tako dobija dodatnu silu za prodiranje u materijal. Poslužiće i za uvrtanje šrafova, a za to ima modela kod kojih možete podesiti obrtni momenat kako bi se sprečilo prekomerno zatezanje i otkidanje glave šrafa.
Daleko je to od potrebnog za prave zanatske radove, kao što su električarski, vodoinstalaterski, keramičarski i drugi. To podrazumeva čitavu seriju potrebnih alata, ali to znaju da koriste pravi majstori svog zanata. A oni imaju brusilice, bušilice, šrafilice, šlajfarice, abrihtere, kružne testere, heftalice, glodalice, elektro-pneumatske i rotacijske čekiće, pištolje za farbanje i lepljenje… I šta sve još nose sa sobom ili najčešće voze u svojim autima, a ponešto mora biti samo u radionicama.
Predlog za majstore amatere – napravite drveni krevetac za bebe
Proverite sebe i svoje amaterske i napravite nešto jednostavnije. Policu, stolicu, a predlažemo drveni krevetac za bebe jer je to jedan od najdražih i najlepših komada nameštaja u kući. Ne treba često, ali se tom trenutku toliko radujete, bilo da ste tata pa da krevetac pravite za svoju bebu ili deka koji svoje poznije godine želi da osmisli igranjem sa svojim prvim unučetom. A posližiće i još koliko puta u porodici ili komšiluku.
Drveni krevetac za bebe nije teško napraviti, ali nije baš ni lako, pa može biti prava provera vašeg umeća. Planirajte dva nivoa za postavljanje dušeka, a jedna stranica treba da se spušta i podiže zavisno od uzrasta bebe. Kad je baš beba, onda najniži položaj, a kad poodraste onda najviši, da odustane od pokušaja da savlada tu prvu prepreku u svom životu. Neka čuva energiju za kasnije, biće iskušenja u životu i mnogo ozbiljnijih prepreka!
Nova provera – postavljanje podova
Ovo je već ozbiljniji zadatak. Ne samo zato što ima raznih podova, već zato što su potrebna i znanja i veštine za njihovo postavljanje. Probajte, ali odmah savet – brzo odustanite ako vidite da posao ne ide. Ipak to uglavnom rade pravi majstori.
Razne vrste podova traže i posebne veštine za njihovo postavljanje. Tehnologija izrade i načini postavljanja se menjaju i daleko su odmakli od postavljanja onoga što se nekad zvalo patos, pod od poređanih i dobro povezanih drvenih dasaka. Parketni podovi su već složeniji za nizanje, ali njih često zamenjuju laminatni podovi koji su pravi izazov za majstore amatere jer ne traže previše veštine. Postavljanje laminata je jednostavno, tako da sa malo iskustva i veštine to možete uraditi i sami. Eto prilike i da uštedite.
Umesto drvenih podova neko više voli kamene i podove od keramičkih i pločica od drugih materijala. To je opet drugačiji posao i nije baš za svakoga.
Prirodni kamen daje svakoj prostoriji luksuzan i elegantan izgled. Mermerne pločice su još luksuzniji izbor i služe kao dekorativni element. Pločice su najčešće od keramika, ali mogu biti i od porcelana, stakla i cementa. Izbor zavisi od toga šta vi više volite i koje zahteve treba da ispune takvi podovi.
Svaka ova vrsta traži iskustvo u postavljanju, pa razmislite da li je to za amatera ili iskusnog majstora keramičara.