Your API key has been restricted. You may upgrade your key at https://www.weatherbit.io.
Search
Close this search box.

Saveti za zdrav boravak napolju

Dug boravak u zatvorenim prostorijama nije preporučljiv, zato je veoma važno da izađete napolje čak iako je ružno vreme. Na ovaj način ćete poboljšati svoje zdrastveno stranje, ukoliko imate problema sa:

  • Crevnom florom;
  • Spavanjem;
  • Apetitom;
  • Kožom;
  • Zglobovi i mišići;
  • Prehlada;
  • Stres.

Izlazak napolje povećava raznovrsnost mirobioma (crevne flore) jednostavno tako što vas izlaže raznovrsnijim sojevima bakterija (u zatvorenom prostoru ih je uvek manje i manje vrsta). Poznato je da je crevna flora jedan od osnovnih faktora imuniteta. 
Iako spolja može da izgleda tmurno i sivo, napolju ipak ima dnevnog svetla, a to svetlo nam pomaže da održimo tzv. telesni časovnik (cirkardijalni ritam). Dakle, ako ceo dan upijate samo veštačku svetlost, postoji šansa da vam se ciklus spavanja poremeti. 
Moguć je poremećaj apetita, a to je povezano sa poremećajem spavanja; ako ste neispavani, to vodi do povećanja apetita, a kad ste u kući, nadohvat ruke su vam kolači, grickalice i sl. i velika je verovatnoća da ćete jesti više nego što vam treba. 
Dugo provođenje vremena u zatvorenom učiniće da vam koža izgleda bleđe. 
Mogu se intenzivirati problemi sa zglobovima i mišićima, ali čim ste u zatvorenom prostoru, manje se krećete, što negativno utiče i na mišiće i zglobove. Drugo, ukoliko se ne izlažete svetlosti, nivo vitamina D će sigurno opadati, a manjak vitamina D je povezan sa bolom u zglobovima, pokazuju naučna istraživanja. 

Lakše se prehladiti. Iako ovo zvuči paradoksalno, više virusa ima u zatvorenim prostorijama, pa ako vreme provodite uglavnom na poslu, kući, gradskom prevozu i sl. veća je šansa da ćete se prehladiti nego ako više vremena provodite napolju (na primer, otpešačite do posla, ako nije predaleko). 
Možda mislite da se ljudi osećaju opuštenije kad su unutra, ali je istina suprotna – u zatvorenom prostoru stres brže raste, tvrdi psihjatar dr Denijel Henderson. Dug boravak unutra i manjak kretanja mogu da učine da postanemo uznemireni bez razloga, i da počnu da nas nerviraju sitnice na koje inače ne bismo reagovali. 

Piše: Vanja

Tagovi:
Pročitajte još: