U Žitištu je, ove godine, povodom 200. godišnjice rođenja Branka Radičevića, otkriven spomenik velikanu srpske književnosti, Branku Radičeviću. Rad vajara Borisa Staparova sada krasi prostor ispred biblioteke koja nosi ime pesnika čije delo simbolizuje srpski romantizam i borbu za uvođenje narodnog jezika u književnost. Ovaj događaj, uz brojne manifestacije, podsetio je na značaj očuvanja lika i dela Branka Radičevića, jednog od najvoljenijih pesnika srpske kulture.
Branko Radičević, rođen kao Aleksije Radičević, bio je ključni saradnik Vuka Karadžića i Đure Daničića u borbi za afirmaciju narodnog jezika i reformu srpske književnosti. Njegove pesme, napisane na čistom narodnom jeziku, nisu imale mesta u tada dominantnim književnim časopisima poput „Letopisa Matice srpske“, koji su favorizovali slavenosrpski jezik. Pesnikov književni opus, posebno poema „Put“, predstavljao je direktan otpor konzervativnim književnim normama, što ga je posthumno učinilo simbolom revolucije u srpskom kulturnom izrazu.
Otkrivanje spomenika Branku Radičeviću u Žitištu ima višestruki značaj. Ne samo da odaje počast ovom pesniku, već i podseća na važnost očuvanja nacionalnog kulturnog identiteta.
Spomenik u Žitištu je simbol otpora zaboravu, posebno u vremenu kada je spomenik Radičeviću u njegovom rodnom Slavonskom Brodu srušen 1991. godine i do danas nije obnovljen.
Proslava dvovekovnog jubileja Brankovog rođenja u Žitištu uključila je i otvaranje novog dečjeg odeljenja u biblioteci koja nosi njegovo ime. Održan je tradicionalni pesnički maraton u organizaciji lokalnog pesničkog kluba, gde su predstavljena nova izdanja „Brankovog kola“. Ovaj događaj okupio je pesnike iz različitih krajeva, naglašavajući univerzalnu privlačnost Radičevićevog dela.
Biblioteka „Branko Radičević“ u Žitištu postala je epicentar proslave, simbolizujući važnost lokalnih kulturnih institucija u očuvanju sećanja na velike ličnosti i promociji njihovog nasleđa.
Radičevićeva poezija, prožeta dubokim emotivnim tonovima i jednostavnošću izraza, zadržala je svoju relevantnost kroz vekove. Njegovo delo ne samo da je inspirisalo generacije pesnika, već je postalo i sastavni deo kulturnog identiteta srpskog naroda. Njegov doprinos afirmaciji narodnog jezika predstavlja temelj na kojem je srpska književnost izgradila svoj moderni izraz.
Proslava 200. godišnjice Radičevićevog rođenja podseća nas na značaj očuvanja književnog nasleđa za buduće generacije. Lik i delo Branka Radičevića nisu samo deo prošlosti, već i neiscrpna inspiracija za buduće stvaraoce. Njegova borba za književnost na narodnom jeziku podseća nas na važnost kulture kao temelja identiteta i slobode.
*OVAJ PROJEKAT JE SUFINANSIRAN IZ BUDŽETA POKRAJINSKOG SEKRETARIJATA ZA KULTURU, JAVNO INFORMISANJE I ODNOSE SA VERSKIM ZAJEDNICAMA APV.