Your API key has been restricted. You may upgrade your key at https://www.weatherbit.io.
Search
Close this search box.

Seničić otkriva sve što treba da znamo o uvođenju ETIAS-a na proleće: Da li će nam putovanja biti otežana?

ETIAS

Nova godina donosi značajne promene u pravilima putovanja unutar Evropske unije, koje će se odraziti na sve putnike van EU, uključujući i građane zemalja Zapadnog Balkana. U fokusu su dva nova sistema, EES (Evropski sistem za ulazak) i ETIAS (Evropski sistem za informacionu i autorizaciju putovanja), koji će stupiti na snagu kako bi se unapredila sigurnost i efikasnost putničkog prometa. Ovi sistemi imaju za cilj da olakšaju putovanja uz istovremeno jačanje kontrole granica i zaštite.

Aleksandar Seničić, direktor Nacionalne agencije turističkih agencija (YUTA), naglašava da je potrebno razjasniti mnoge zablude vezane za sistem EES (Exit/Entry System), koji je trebao da krene sa radom 10. novembra. Ovaj sistem zahteva da putnici, pored osnovnih podataka kao što su ime, prezime i podaci iz pasoša, dostave i biometrijske podatke, uključujući skenove prstiju i lica prilikom prvog ulaska u zemlje EU.

Seničić ističe problematičnost ovog sistema, jer svaki put kada putujemo, moramo unapred prijaviti tačan datum ulaska i izlaska. On dodaje da je implementacija EES sistema odložena na šest meseci i izražava sumnju da će sistem biti uveden u ovom regionu.

Šta moramo da znamo o ETIAS-u?

Dalje pojašnjava situaciju u vezi s drugim sistemom, ETIAS, koji je najavljen da će biti uveden u maju.

“Od 2021. godine slušamo da će ETIAS biti uveden i evo četiri godine kasnije navodno je sve spremno. Mađarska je skoro izjavila da u budžetu nema sredstva za taj sistem, tako da je pitanje šta će biti sa tim. Mora da postoji potpuni konsenzus u okviru Šengena”, objašnjava on.

ETIAS će važiti za 50 zemalja kojima ne treba viza za ulazak u EU, a predstavlja dozvolu boravka na određeni period. Putnici će morati da popune jednostavan formular s osnovnim podacima i plate taksu od 7 evra, koja važi tri godine.

Seničić naglašava da će postojeći slični sistemi u SAD i Australiji učiniti EU sistem lakšim za razumevanje.

“Ne treba dizati paniku, ne verujem da će napraviti problem kada je reč o putovanjima”, dodaje on.

Takođe, preporučuje da se putnici čim pre prijave za ETIAS nakon njegovog predstavljanja. Iako su takse male, Seničić ističe da predstavljaju administrativne troškove, uz napomenu da je krajnji cilj ovih sistema poboljšanje kontrole migracija i ubrzanje ulaska u zemlje Šengena, kako bi se smanjili problemi sa ilegalnim migrantima i falsifikovanim pasošima.

Ističe da će biti i izuzetaka, odnosno da pojedine grupe građana neće morati da plaćaju taksu od 7 evra za ETIAS.

“Mlađi od 18 godina moraju da se prijave u sistem, ali neće plaćati ovu taksu, kao i stariji od 70 i naravno, svi oni koji imaju radne, boravišne dozvole neće morati da popunjavaju ovaj formular. Oni već imaju dozvolu boravka, a kada imate vizu onda vam ne treba ovaj formular”, dodaje Seničić.

Da li je onda EES nepotreban?

I putni bloger Marko Stefanović podelio je svoj stav o novim pravilima putovanja unutar Evropske unije.

“Mene čeka to sve kao i sve građane, a za nekog ko voli spontanost, birokratija iz mog ugla nije nešto dobro donela”, kaže on.

Ne očekuje drastične promene sa uvođenjem sistema ETIAS, dok smatra da će putnici sa sistemom EES imati dodatnu obavezu prijavljivanja i odjavljivanja svaki put kada putuju.

“Biće to jedan mali namet više (ETIAS), ali ne smatram da će doneti posebne benefite ili probleme za nas putnike”, napominje Stefanović.

Seničić izražava zabrinutost zbog nedostatka informacija o sistemima EES i ETIAS.

“Nažalost, nemamo informacije. Čuli smo od evropskog komesara da će biti uveden u narednih 6 meseci”, naglašava on.

Postavlja pitanje šta će se desiti ako ETIAS zaživi u maju, pitajući se da li će EES postati suvišan.

“Ne vidim svrhu postojanja tog sistema ako krene ETIAS. On je zapravo trebalo da bude pretkorak za uvođenje ETIAS sistema”, objašnjava Seničić.

S druge strane, ukazuje na prednosti ETIAS-a, posebno u kontekstu prijavljivanja.

“Kod ETIAS-a je dobra strana što se prvi put prijavljujem i nalazim se u sistemu EU, a naredne tri godine nemamo nikakvu obavezu”, dodaje on, ističući da je to značajna prednost u odnosu na EES, koji zahteva ponovnu prijavu pri svakom ulasku u zemlje EU.

Seničić ističe da će nova pravila samo naizgled otežati putovanja, naglašavajući sklonost javnosti da velike izmene prati sa napetostima i pogrešnim informacijama.

“Sigurno će otežati, mi inače ne volimo kad se nešto menja, pravimo od toga veliku promenu i tenziju”, kaže on.

Važno oslanjanje na zvanične izvore

U svetlu mnoštva pitanja i dezinformacija o sistemima EES i ETIAS, Stefanović upozorava na zablude koje se šire medijima i društvenim mrežama.

“Uvek gledam zvanične kanale kada su ovakve stvari u pitanju. To je ono što bi trebalo svi ljudi da rade,” naglašava on i nastavlja:

“Definitivno nije prijatno da dođete na granicu sa informacijama od nekog neproverenog koga pratite na mrežama i ispostavi se u zadnjem trenutku, po vas najgorem, da to nije tačno”

Seničić dodaje da će prvi put prijava biti brza i jednostavna, naglašavajući da je “gotova za samo nekoliko minuta” i da nije teška.

Takođe, spominje da je bilo briga o obavezi plaćanja ličnom platnom karticom, posebno kada su u pitanju starije osobe koje možda nemaju platne kartice.

“Nas je brinulo što je prvog puta bilo predviđeno da se plaćanje vrši ličnom platnom karticom, međutim to je promenjeno na naš zahtev”, objašnjava on. Tako je omogućeno da treće lice može izvršiti plaćanje u ime druge osobe, što će dodatno olakšati proces.

Na kraju, Seničić ističe da će omogućavanje registracije kroz e-kapije omogućiti putnicima da sami obave carinski deo posla i prođu bez fizičkog kontakta sa carinskim službenicima, čime će putovanje biti prijatnije i efikasnije.

Tagovi:
Pročitajte još: