Neke vrste povrća su zdravije kada se jedu kuvane, jer se kuvanjem razbija njihova jaka ćelijska struktura, tako da organizam lakše može da apsorbuje vredne sastojke koje čuvaju.
Kuvani kelj je zdraviji od sirovog kelja, ali je zato sirovi kelj zdraviji od kelja prženog u dubokom ulju. On je težak za varenje, ali se kuvanjem povećava nivo vitamina A i K.
Španać je pun kalcijuma, gvožđa, magnezijuma i organizam ga lakše apsorbuje kada se skuva. Na primer, količina iskoristivog kalcijuma se utrostruči kuvanjem spanaća.
Termička obrada pečurki ne samo da je zdravija nego je i bezbednija. Postoji nekoliko vrsta pečurki koje jedino smeju da se jedu kuvane, a čak i one koje smeju da se jedu sirove, teško se vare u tom stanju.
Kuvanjem paradajza se povećava nivo likopena koji dospeva u organizam. A Iz sirovog paradajza u organizam dospeva svega 4% ovog antioksidansa koji istraživanja dovode u vezu sa nižim rizikom od srčanih bolesti i kancera.
Šargarepa sadrži beta karotin, antioksidans iz koji organizam pretvara u vitamin A, pomaže da bolje vidimo. Sirova šargarepa je nekad teška za varenje, dok je kuvana ne samo lakša za varenje, već joj je i nutritivna vrednost veća.
Piše: Vanja