Svi znamo da boravak u prirodi leči dušu i telo. Fizička aktivnost, svež vazduh pun kiseonika, mir i tišina koja nas okružuje – sve su to benefiti koje treba da iskoristimo radi poboljšanja svog zdravlja. A još ako je i voda u blizini, opuštanje je zagarantovano. Brojne su prirodne lepote u Srbiji, predivna, jedinstvena mesta na kojima možemo da se bliže povežemo sa prirodom, ali i samima sobom. Zato vam predlažemo nekoliko destinacija, za koje možda niste čuli, a sigurni smo da će vam se dopasti.
VODOPADI STARE PLANINE
Stara planina je još uvek nije potpuno istražena, bar što se tiče turista, iako ih iz godine u godinu ima sve više. Međutim, još uvek ima mnogo lepota koje nepristupačni teren ove planine skriva. Da li ste znali da se baš tu nalazi trećina od skoro 90 vodopada Srbije?
Vodopad na Staroj planini-Foto: Profimedia
Upravo se na Staroj planini, na nadmorskoj visini od 1.050 metara, krije i jedan od najlepših vodopada Srbije – Tupavica! On je i najpristupačniji od svih vodopada, od sela Dojkinci udaljen je svega sat i po vremena lagane šetnje. Njegovih 25 metara visine čine ga prelepim u bilo koje doba godine: leti kristalno čista voda juri niz litice, a zimi se pravi ledena zavesa. Šuštanje vode, ako se zadesite na planini u proleće ili leti, umiruje i opušta, pa smo čuli i da su neki tražili da ostanu malo duže pored vodopada, samo da bi još malo uživali u tom šumu koji stvara bezbroj kapljica, punih sunca.
U tom kraju se nalazi još nekoliko zaista fascinantnih vodopada, kao što su Bigar, Piljski, Čunguljski, Draganov vir i vodopadi Čunguljski i Kaluđerov skok. Oni se obilaze u nekoliko tura, pa se obavezno obavestite šta možete da obiđete na putu koji ste odabrali.
ROSOMAČKI LONCI
Ukoliko želite da istražite okolinu Pirota, možete da isplanirate vikend turu koja će obuhvatiti i neponovljiv kanjon – Rosomačke lonce. Ovo je jedinstveni kanjon, neobičnih, slojevitih ivica, koji je mogući posetiti samo leti. Iskusni vodiči kažu da je pogled najbolji sa leve ivice kanjona, ali samo ukoliko ste spremni na rizik: borbu sa rečnom strujom i klizavim stenama.
Teren je veoma prohodan i sastoji se od kamenitih zaravni sa niskom travom i sitnim žbunjem, pa je kretanje jednostavno. Svakako treba da pratite sve uputstva vodiča, od opreme koju treba da ponesete do uputstava o ponašanju na pešačenju, jer ćete tako moći bezbedno da uživate u ovim lepotama.
NAJKRAĆA REKA SA DVA IMENA
Možda najkraća reka u Evropi, nalazi se 13 km uzvodno od Bajine Bašte, u naselju Perućac, a duga je svega 365 metara. Pravo ime joj je Vrelo, ali je zbog dužine toka od onoliko metara koliko i godina ima dana, zovu još i „reka Godina“. Ona nastaje od jakog kraškog vrela Perućac, a na kraju svog kratkog toka uliva se u Drinu vodopadom visine 14 metara.
Iako vrlo kratka, ova rečica poseduje veliki moćni izvor, ribnjak sa kalifornijskom pastrmkom na desnoj obali, vodenicu na levoj obali, levu pritoku u vidu bistrog potočića, naselje, tri mosta, mini hidroelektranu.
Vrelo-Foto: Profimedia
Zanimljivo je pomenuti da mnogi mladi ljudi dolaze na obalu reke Godine pre ulaska u brak, jer postoji verovanje da će njihova ljubav trajati zauvek i ostaće nepromenjena, s obzirom da ni Godina, za sve ovo vreme, nije promenila dužinu ni za milimetar. Kako se veruje, sreća čeka svakog ko prepešači ceo njen tok i pritom joj daruje novčić koji je prenoćio pod jastukom. Mnogi tvrde da su im se želje ispunile u roku od 365 dana nakon što su se prvi put nad „Godinom“ pomolili. Da li je ovo verovanje istina, možete i sami da proverite.
LAZAREV KANJON I KRUPAJSKO VRELO
Ako ste zapadnu Srbiju već upoznali, krenite na istok, ka Timočkoj krajini. Od Đerdapske klisure ka jugu, naići ćete na raznovrsna skrivena prirodna blaga koja će vas oduševiti. Jedno od njih se nalazi 21 km od Bora, na samom kraju impresivnog Lazarevog kanjona, a zove se Lazareva pećina.
Kako legenda kaže, nazvana je po knezu Lazaru, jer se deo vojske , bežeći pred Turcima posle kosovske bitke, sakrio baš u ovoj pećini. Ulaz u pećinu se nalazi u samom dnu kanjona Lazareve reke. Zanimljivo je da pećinska reka i dalje izgrađuje kanale, od kojih je svega 8 km ispitano, a za turističko razgledanje uređeno je oko 1000m. Po svojoj lepoti i veličini posebno su poznate Prestona dvorana, dvorana Blokova, Arsina dvorana, Koncertna dvorana i dvorana Slepih miševa. Takođe su i najveći i najlepši primerci pećinskog nakita dobili svoja imena: Stogovi, Fontana, Plast, Bizon, Carska loža, Dirigent, Orkestar, Slapovi, Kula Kneza Lazara. Sve to čini ovaj prostor nesvakidašnjim i možemo slobodno reći – veličanstvenim.
Krupajsko vrelo-Foto: Profimedia
KRUPAJSKO VRELO
Na padinama Begaljice, u dolini Krupajske reke, nalazi se Krupajsko vrelo, mesto za koje mislite da može da postoji samo u mašti. Ovo vrelo je nekad izviralo iz pećine jakom snagom praćeno hukom, a kasnije je pregrađeno betonom za potrebe mlina koji i danas radi. Usled toga ispred vrelske pećine stvoreno je jezerce koje je delimično potopilo njen otvor. U čitavom sistemu vodopada i jezeraca u zelenilu šume, tirkizna voda ledenog jezerca čini nestvarni prizor.
Krupajsko vrelo-Foto: Profimedia
I o ovom čarobnom mestu postoji legenda. A naša je obavijena velom vlaške magije i kaže da u homoljskim planinama postoji skriveno blago, na samom dnu zlatne pećine, a čuva ga vodeni duh – Tartor. Iako još niko nije našao blago o kome govori legenda, jedno blago Krupajskog vrela je svima nama dostupno, a to je voda koja izvire iz planine i koja daje život čitavoj ovoj oazi. Istražite kojim putem biste voleli da idete, dok ispijate svoju kafu kod kuće. Ili pođite u avanturu uz obavezan termos i kafu za brzu i laku pripremu Doncafe 321.
Preuzeto: srbijadanas.com