Informacija o aneksu Posebnog kolektivnog ugovora za javna preduzeća u komunalnoj delatnosti na teritoriji Republike Srbije, bila je jedina tačka dnevnog reda o kojoj je bilo reči na 5. sednici Socijalno-ekonomskog saveta grada Sombora.
Prema rečima mr Milana Grujića, predsednika Sindikata zaposlenih u komunalno-stambenoj delatnosti Srbije suština izmena Posebnog kolektivnog ugovora odnosi se na definisanje isplate solidarne pomoći radnicima zaposlenim u javnom komunalnom sektoru Grada Sombora.
Sindikat je, prema Grujićevim rečima, 14 meseci intenzivno pregovarao sa Vladom RS i na sastancima navodio izuzetno teško stanje u kojem se nalaze zaposleni u komunalnoj delatnosti.
„Na sastanku sa Vladom smo izložili da je ovaj sektor izuzetno ugrožen, da više od 30 odsto zaposlenih prima minimalnu zaradu i da je prosečna plata za 19 odsto manja od republičkog proseka. Tražio se način da se taj loš položaj predupredi, a da se ne uruši ceo ekonomski koncept“, kazao je mr Grujić i objasnio da se komunalni sektor ne finansira iz sredstava budžeta, već iz vlastitih sredstava. Prema rečima mr Grujića, komunalna preduzeća su svrstana u indirektne budžetske korisnike isključivo zbog toga što u sastavu Nadzornog odbora većinu imaju predstavnici osnivača.
„Komunalni sektor prihod ostvaruje prodajom proizvoda i vršenjem usluga, ali je ipak podlegao umanjenju zarada od deset posto, što nije pravedno. Kao najlakši način da se pomogne zaposlenima u ovom sektoru Vlada i premijer su predložili izmene Posebnog kolektivnog ugovora, koji omogućuje isplatu solidarne pomoći u visini iznosa minimalne zarade za 2017. godinu, odnosno u iznosu od 22.620,00 dinara. Da bi se navedeno realizovalo potrebno je da preduzeća izvrše rebalans plana za tekuću godinu i planiraju sredstva za isplatu pomoći, a navedene izmene bi trebalo da verifikuju lokalne samouprave“, naveo je mr Grujić.
U raspravi koja je usledila, član SES-a ispred lokalne samouprave Sava Dojić, ukazao je na razlike koje postoje među somborskim JKP-ma u pogledu visine zarade koju ostvaruju zaposleni.
U raspravi su učestvovali i Miroslav Kovačić, član Gradskog veća za oblast komunalne delatnosti i investicije, Zoran Purić i Dušan Ćuruvija, članovi SES-a ispred gradske organizacije Samostalnog sindikata, Tomislav Bošnjak, predstavnik poslodavaca, Mirjana Videkanić, član gradskog Odbora Sindikata zaposlenih u komunalno-stambenoj delatnosti, te predsedavajući Radoslav Prokić.
Nakon rasprave SES je doneo zaključak u kojem se navodi da se prihvata informacija i daje puna podrška za isplatu solidarne pomoći zaposlenima u javnim komunalnim preduzećima na teritoriji Grada Sombora.
Donet je i zaključak kojim SES predlaže direktorima JKP-ća da sa stručnim službama preduzmu sve potrebne radnje radi realizacije aneksa Posebnog kolektivnog ugovora, kao i Gradskom veću i Skupštini grada da daju saglasnost na realizaciju odredbi aneksa Posebnog kolektivnog ugovora za JKP na teritoriji Grada Sombora.
Predsedavajući SES-a, Radoslav Prokić je naveo da je navedeno rešenje pozitivno, ne samo za 650 zaposlenih u komunalnoj delatnosti, već i za lokalnu samoupravu – navodi se u dopisu Poslova informisanja i odnosa sa javnošću Gradske uprave grada Sombora.