Your API key has been restricted. You may upgrade your key at https://www.weatherbit.io.
Search
Close this search box.

Sombor – Grad koji baštini dugu tradiciju obrazovanja učitelja

Pedagoški fakultet

Sombor se, među ostalim vojvođanskim gradovima koji su još tokom 18. veka stekli epitete slobodnih i kraljevskih gradova, izdvaja izuzetno dugom i plodonosnom kulturnom i prosvetnom tradicijom. Tako je, zaslugama Avrama Mrazovića, u istoriji srpskog obrazovanja sebi osigurao mesto osnivanja najstarije srpske škole za stručno osposobljavanje učitelja. Najpre je, 1. Maja 1778. godine osnovana Norma, prva ustanova za obrazovanje narodnih učitelja gde se nastava odvijala na srpskom jeziku, u okvirima Austrougarske monarhije. Potom je, u Somboru, 1816. godine otvorena prva srpska Učiteljska škola – Preparandija. Ova škola najpre je četiri godine pre toga otvorena u Sent Andreji, da bi 15. novembra 1816. bila i zvanično prebačena u ovaj kraj. Bila je smeštena u Mrazovićevu Normu, a potom je, na tom mestu, podignuta nova zgrada Preparandije, somborska Srpska učiteljska škola. Nekoliko puta kroz istoriju menjala je ime, ali nikada svrhu. Od 1948. godine, škola je iz starog zdanja Preparandije premeštena u današnju OŠ „Bratstvo jedinstvo“, a zatim se od 1963. godine nalazi u današnjoj savremenoj zgradi. Od 1973. Učiteljska škola prerasta u Pedagošku akademiju, do 1980. kada postaje članica Univerziteta u Novom Sadu. Od 1993. osniva se Učiteljski fakultet, koji će 2006. godine biti preimenovan u Pedagoški fakultet sa mnoštvom raznih smerova i studijskih programa.

Tradicionalno se, kao Dan fakulteta, obeležava 15. novembar, u znak sećanja na osnivanje Preparanije.  I ove godine, Dan Pedagoškog fakulteta, koji je praktično ustanova naslednica Preparandije obeležen je Svečanom akademijom.

Besedom „Preparandista“, dekan prof. dr Saša Marković pozdravio je prisutne goste. Da se ovoj somborskoj obrazovnoj ustanovi posvećuje zaslužena pažnja, govori u prilog i činjenica da je na Svečanoj akademiji bila prisutna i pozdravnu reč uputila je i državna sekretarka Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, Marijana Dukić Mijatović. Ona je podsetila sve goste na vekovnu tradiciju somborskog obrazovanja učitelja i istakla kako Pedagoški fakultet predstavlja dobar primer savremene obrazovne ustanove, koja prati sve tekuće trendove i u toku je sa modernim tendencijama učiteljskog obrazovanja.

Prorektorka za međunarodnu saradnju Univerziteta u Novom Sadu prof. dr Sabina Halupka Rešetar, čestitavši studentima i profesorima Dan Fakulteta, naglasila je da Pedagoški fakultet kao najstariji član Univerziteta u Novom Sadu predstavlja jedan od temelja ovog Univerziteta.

Grad Sombor kontinuirano pruža podršku usavršavanju obrazovnih profila na ovoj ustanovi i veoma drži do sačuvanja epiteta Sombora kao obrazovnog centra u Vojvodini, ali i Srbiji. U to ime, prisutne je pozdravila i zamenica gradonačelnika Ljiljana Tica, istakavši da je somborski Pedagoški fakultet svoju dugu istoriju neraskidivo isprepletao sa istorijom i  životom grada i njegovim prosvetnim i kulturnim dometima.

„Naše  čvrsto opredeljenje je takvo, da je obrazovanje i ulaganje u sve vidove opremanja obrazovnih ustanova  i  dodatnih vidova edukacije visoko na listi prioriteta našeg grada, jer je to najbolja i najisplativija investicija kojom ulažemo u budućnost svih nas, ali i onih koji dolaze posle nas“, kazala je Tica.

U okviru programa nastupili su studenti i Hor Pedagoškog fakulteta, a ovom prilikom dekan je svečano uručio priznanja za najbolji master rad i najboljeg studenta.

*OVAJ PROJEKAT JE SUFINANSIRAN IZ BUDŽETA GRADA SOMBORA.

Tagovi:
Pročitajte još: