U radnoj poseti Somboru, juče su boravile savetnice Zaštitnika građana Republike Srbije Maja Zlatković i Marija Kunstelj i saradnik iz Udruženja za reviziju pristupačnosti Vidan Danković.
Poseta je upriličena kako bi se nadležne institucije Republike Srbije upoznale sa stanjem na terenu kada je u pitanju pristupačnost objekata javne namena za osobe sa invaliditetom, starije i druge građane sa teškoćama u kretanju. Programom poseta predstavnika kancelarije Zaštitnika građana Republike Srbije odabrano je 26 lokalnih samouprava među kojima je i Sombor.
U toku posete održan je i radni sastanak sa predstavnicima lokalne samouprave kome su, osim gostiju, prisustvovali: Čarna Petričević zaštitnica građana, Miroslav Kovačić, član Gradskog veća za komunalnu oblast i investicije Dr Dalibor Forgić, član Gradskog veća za zdravstvo i socijalnu zaštitu, Miodrag Petrović, načelnik Odeljenja za prostorno planiranje, urbanizam i građevinarstvo, Nevena Rosić, načelnica Odeljenja za društvene delatnosti, Tomislav Ćavar, šef Službe za zajedničke poslove i Marija Jerković, saradnica za poslove finansijske podrške porodicama sa decom, socijalne zaštite i zaštite prava nacionalnih manjina.
Na sastanku je istaknuto da je Sombor primer dobre prakse i da je dosta toga urađeno po pitanju pristupačnosti objekata javne namena za osobe sa invaliditetom, starije i druge građane sa teškoćama u kretanju, ali i po pitanju različitih oblika prilagođavanja objekata. Uređeni su pešački prelazi i prilagođeni osobama sa invaliditetom, postavljen govorni semafor za slepe i slabovide osobe, veliki deo ustanova je prilagodio prilaze potrebama osoba sa invaliditetom, istakao je Miodrag Petrović, načelnik Odeljenja za prostorno planiranje, urbanizam i građevinarstvo
Grad Sombor je u prethodnom periodu po koracima na unapređenju ukupnog položaja osoba sa invaliditetom u svojoj sredini bio lider u Republici po inovacijama i merama, istakla je Nevena Rosić, načelnica Odeljenja za društvene delatnosti i dodala da pre svega misli na pomoć i negu u kući koju mogu da ostvare stara, invalidna i hronično obolela lica koja žive sama ili sa drugim licem nesposobnim za pružanje pomoći. Sistem personalne asistencije, kojom se pruža usluga podrške korisniku u održavanju i unapređenju kvaliteta njegovog života kroz održavanje što većeg stepena nezavisnog življenja uz aktivno učestvovanje u zajednici. Razvojno savetovalište omogućava pravo pojedincima i porodicama na „paket“ u okviru koga se realizuju psihološko – pedagoške, socijalne i pravne usluge. Ove usluge pružaju profesionalci koji imaju potrebna znanja i veštine i stručne obuke za pružanje ovog vida usluga. Pored same ustanove u kojoj se nalazi savetovalište ova usluga je dostupna pojedincima i porodicama i u sredini u kojoj žive posebno kada su u pitanju invalidna ili obolela lica, navela je Čarna Petričević zaštitnica građana grada Sombora.
Po rečima predstavnika lokalne samouprave, deo rezultata je postignut kroz realizaciju projekata, a deo kroz realizaciju programskih aktivnosti organizacija i udruženja i razvojnih planova rada ustanova.
Sve sprovedene aktivnosti i mere treba unaprediti u neposrednoj primeni rešenja navedenih u Strategiji razvoja socijalne zaštite Grada Sombora, s ciljem poboljšanja položaja osoba sa invaliditetom u lokalnoj zajednici, stav je predstavnika Sombora.
Izvor: sombor.rs