U okviru projekta „Upravljanje staklenom ambalažom na Zapadnom Balkanu“, grad Sombor je dobio 150 kontejnera za prikupljanje staklene ambalaže, radi unapređenja primarne selekcije otpada na lokalu. Trajanje projekta je od 1. januara 2020. do 31. decembra 2022. godine, a izabrane pilot lokalne samouprave u Srbiji u kojima su postavljeni kontejneri za sakupljanje stakla, pored Sombora, su Niš, Kragujevac i Varvarin.
Stakleni otpad čini oko 4% celokupnog ambalažnog otpada u regionu, a uz to, staklo predstavlja materijal koji se 100% može reciklirati s mogućim beskonačnim brojem krugova recikliranja. Recikliranjem jedne tone stakla štedi se oko 40% energije i 50% vode potrebne za proizvodnju nove staklene ambalaže, dok se zagađenje vazduha smanjuje za oko 20%.
Trenutni procenti korišćenja staklene ambalaže koja ulazi u proces reciklaže u regionu zapadnog Balkana su daleko od proseka u Evropske unije. Većina korišćene staklene ambalaže završi na deponijama, gde je staklu potrebno više od 5.000 godina da se razgradi.
Da bi se omogućio ekonomski efikasan lanac vrednosti recikliranja stakla, potrebno je poboljšati saradnju mnogih partnera tokom celog procesa i neophodne su mnogo veće količine prikupljenog stakla, kako bi se omogućili rezultati ekonomije obima kao osnove za pokrivanje troškova i profitabilnosti.
U skladu sa navedenim, ovaj projekat će značajno doprineti i poboljšanju primene zakona i uredbi usmeravanjem metoda upravljanja otpadom i podizanjem svesti o njihovoj važnosti, što je i direktan doprinos daljem pridruživanju EU i usklađivanju pravila i propisa Srbije kao pretpristupne zemlje EU. Po završetku istog, biće izrađen Vodič koji će sadržati sve podatke o ostvarenim rezultatima, a na osnovnu kojeg bi i opštine u kojima nije sproveden projekat mogle da uspostave efikasan i ekonomski isplativ sistem upravljanja staklenom ambalažom.
Nosioci projekta u Srbiji su:
– Operater ambalažnog otpada – Sekopak
– Nemačka organizacija za međunarodnu saradnju – GIZ
– Nacionalna alijansa za lokalni ekonomski razvoj – NALED
Projekat se sprovodi u okviru programa razvojne saradnje sa privatnim sektorom develoPPP.de, i finansiraju ga Nemačko Savezno Ministarstvo za ekonomsku saradnju i razvoj, Sekopak i Apatinska pivara.