Ministar kulture i informisanja Vladan Vukosavljević poseto je Sombor i tom prilikom sa predstavnicima Grada domaćina i predstavnicima opština Apatin, Kula i Odžaci razgovarao o aktuelnim pitanjima iz oblasti kulture, počev od Strategije kulturnog razvoja Srbije, do pojedinačnih pitanja lokalnih samouprava.
Pozdravljajući ministra, predstavnike susednih opština i predstavnike ustanova kulture Antonio Ratković, zamenik gradonačelnice Sombora, istakao je da Sombor nije sam sebe nazvao gradom kulture, već su tome doprineli svi oni koji su živeli i stvarali u Somboru.
„To su ljudi poput Veljka Petrovića, Laze Kostića, Ernesta Bošnjaka, Milana Konjovića, Pavla Blesića, Zorana Stošića Vranjskog, Save Stojkova i mnogih drugih. Sombor i Somborci su to umeli da prepoznaju i zbog toga su im se umetnici odužili poklonivši im, poput Milana Konjovića slike – miljenice, Pavle Blesić je poklonio skulpture, Vranjski – legat Gradskom muzeju“, naveo je Raktović i dodao da Grad nastoji da održi, podrži i unapredi bogatstvo kulture, ali i da očekuje pomoć od Ministarstva kulture i informisanja.
Ministar Vukosavljević je kazao da je Sombor neiscrpan izvor kulture i tradicije, te da je jedan od najlepših gradova u Srbiji.
„Završili smo Strategiju kulturnog razvoja Srbije za period od 2017. do 2027. godine i to će biti najtemeljniji dokument kulture jednog naroda i jedne države. Srbija će prvi put, ako sve bude u redu i bude usvojena u Skupštini, imati ovu strategiju“, kazao je Vukosavljević i dodao da Strategija podrazumeva analizu dosadašnjeg stanja i predlog reformi i procesa u narednih 10 godina, koji treba da se dešavaju u srpskoj kulturi i finansiranju. Ministar je pozvao predstavnike lokalnih samouprava i ustanova kulture da daju svoje sugestije na Strategiju. Ministar je naveo da je svaka godina bez Strategije, godina improvizacije u kulturi, te da je težnja da se sa sadašnjih 0,7 odsto izdvajanja od bruto domaćeg proizvoda (BDP) za kulturu, izdvajanja svake godine povećavaju za 0,1 odsto kako bi se za deset godina došlo do izdvajanja od 1,7 odsto BDP-a.
Ministar je najavio i doradu postojeće medijske strategije, koja bi trebalo da podstiče kulturu unapređivanja izražavanja.
Predstavnici lokalnih samouprava predstavili su svoje kulturne kapacitete i projekte.
Nemanja Sarač, član Gradskog veća Grada Sombora za oblast kulture i obrazovanja naveo je da Sombor ima šest ustanova kulture, da lokalna samouprava izdvaja više od osam odsto sredstava budžeta Grada za oblast kulture, te da je Grad podneo projekat na konkurs Ministarstva kulture „Gradovi u fokusu“.
Sastanku su prisustvovali i Ivana Dedić, pomoćnik ministra za savremeno stvaralaštvo i kreativne industrije, te Svetislav Goncić, v.d. direktora Ustanove kulture „Vuk Stefanović Karadžić“.
Nakon sastanka, u izjavi za medije, ministar Vukosavljević je naveo da je osnovni cilj sastanka da se na licu mesta čuje kakva je situacija u ustanovama kulture i kakva je uopšte kulturna atmosfera.
„Imali smo vrlo korisnu razmenu informacija, naravno kao što je opšte poznato Sombor je grad izuzetne duge kulturne tradicije, sa velikim brojem istaknutih pojedinaca koji su na ovom području rođeni, koji su davali i daju neizbrisiv doprinos kulturi i tradiciji. Postoje problemi koji se tiču finansiranja, koji se tiču investicionih potreba. Mi smo kolegama skrenuli pažnju na projekat Ministarstva kulture „Gradovi u fokusu“, na projekte za sufinansiranje projekata u oblasti kulture koji su tradicionalni, pošto je projekat „Gradovi u fokusu“ relativno nov. Videćemo kakav će biti rezultat rada Komisije. Očekujemo da će Somboru biti data zaslužena pažnja kao vrlo jakoj kulturnoj sredini, sa značajnim izdvajanjem lokalne samouprave za kulturu, što je jako dobar i podsticajan primer za druge lokalne samouprave. Sombor živi dobrom kulturnom atmosferom, prožet je njome i Ministarstvo kulture je danas dalo ohrabrenje i uveravanja da ćemo pomoći na svaki način ustanove kulture i u ovom i ne samo ovom gradu nego u celom regionu, jer smatramo da za to postoje ispravni temelji i dobra osnova“ , kazao je Vukosavljević.
Ratković je naveo da je somborska lokalna samouprava na konkurs Ministarstva „Gradovi u fokusu“ prijavila projekat „Evropsko lice Srbije – Sombor porodica naroda“ koji obuhvata revitalizaciju nekoliko značajnih kulturnih zdanja, kao što su Grašalković palata, Gradska kuća, Muzej Batinske bitke. Projektom su obuhvaćene i manifestacije od značaja za grad: Pozorišni maraton, Somborske muzičke svečanosti, Bodrog fest, Dužionica i drugi.
Nakon sastanka, ministar Vukosavljević je sa gradonačelnicom Sombora Dušankom Golubović i njenim saradnicima prošetao Glavnom ulicom, razgledao atrijum Gradske kuće i Narodno pozorište.
Akcija „Negujmo srpski jezik“
Svetislav Goncić je istakao da je počela akcija „Negujmo srpski jezik“ kojom se želi pažnja javnosti usmeriti ka jezičkoj kulturi i opštoj pismenosti.
Lokalnim samoupravama i predstavnicima ustanova kulture podeljeni su posteri sa poznatim ličnostima iz javnog i kulturnog života, koji afirmišu tačne odgovore na neke jezičke nedoumice koje su vrlo česte.
Posteri će biti istaknuti na vidnim i građanima dostupnim mestima – navodi se u dopisu Poslova informisanja i odnosa sa javnošću Gradske uprave grada Sombora.