Your API key has been restricted. You may upgrade your key at https://www.weatherbit.io.
Search
Close this search box.

Somborska Dužionica – u slavu završetka žetve

Sombor - dužionica

U organizaciji UG „Bunjevačko kolo“ i HKUD „Vladimir Nazor“ u julu mesecu je u Somboru obeležena tradicionalna žetelečka svečanost Dužionica.

Dva hleba, napravljena od prvog ovogodišnjeg brašna, osveštana su na crkvenoj službi, a zatim su ih u Svečanoj skupštinskoj sali, ispred „Bunjevačkog kola“ bandaš Denis Klecin i bandašica Martina Marton, i ispred „Vladimir Nazora“ Ivan i Ivana Vilim, predali zamenici gradonačelnika Ljiljani Tici.

Zamenica gradonačelnika se zahvalila na hlebu koji je primila istakavši važnost i doprinos proslave Dužionice za multietničko, multireligijsko i multikonfesionalno obličje grada kojim se svi Somborci ponose. „Naša pitoma vojvođanska polja koja krase klasja žita su simbol hleba, kruva i kruha, simbol i kruna zdravlja, mira i blagostanja“ poručila je Tica, zrazivši nadu da će svaka naredna žetva biti sve bolja, uspešnija i berićetnija.

Pre svečane ceremonije predaje hleba, zamenica gradonačelnika Ljiljana Tica i zamenik predsednika Skupštine grada Radomir Leković upriličili su prijem na kom su, pored predstavnika organizatora ovogodišnje Dužionice, prisustvovali i predstavnici Bunjevačkog nacionalnog saveta, Hrvatskog nacionalnog saveta i predstavnici Ministarstva kulture i informisanja.

Treba podsetiti, svečanost Dužionice, ili kako je Subotičani zovu Dužijance, tradicionalno se organizuje organizuje po završetku žetve, i predstavlja izuzetno star običaj rasprostranjen među porodicama i zemljoradnicima iz bunjevačkog naroda. Najpre je ova svečanost organizovana isključivo u krugu porodice, ali je početkom XX veka ona postala opšta proslava završetka žetve. Prve Dužionice su se u Somboru održale još dvadesetih godina prošlog veka, a obično je najpre biran najbolji kosac ili bandaš među salašarima, sa svojom pomoćnicom bandašicom. Oni su uvek bivali na čelu svečane povorke, koja je u pratnji tamburaša išla do somborske rimokatoličke crkve. U crkvi je venac bio posvećen zahvalnici za dobar rod, a odmah nakon mise organizovan je svečani ručak, dok je zabava za mlade trajala do zore. U vreme socijalizma, sa ovim običajima se praktično prekinulo, odnosno nije im se pridavao poseban značaj, ali somborska Dužionica je oživela ponovo početkom ovog veka. Tamburaši, fijakeri, bandaš i bandašica, blagoslovljeni hleb i povorka do Županije, gde se hleb i kruna predaju gradonačelniku Sombora, a nakon čega se odigra kolo ispred Županije, svake godine tradicionalni su prizor na somborskim glavnim sokacima.

*OVAJ PROJEKAT JE SUFINANSIRAN IZ BUDŽETA GRADA SOMBORA.

Tagovi:
Pročitajte još: