Svako se ponekad oseća umorno zbog mnogo obaveza i nedostatka sna. Međutim, ako se osećate umorno duže vreme i imate dodatne simptome, a dodatno spavanje ne pomaže, razlog za to može biti medicinske prirode. Ovo su najčešći uzroci hroničnog umora:
Ne pijete dovoljno vode
Dehidratacija izaziva umor. Istraživanje američkog medicinskog centra “Kornel” pokazalo je da je 75 odsto od 3.000 osoba hronično dehidrirano. Ako ne unosite dovoljno tečnosti, organizam postaje umoran zbog manjka kiseonika koji voda prenosi do svih ćelija u organizmu i tako omogućava njegovo pravilno funkcionisanje. Preporučuje se da žene dnevno unesu 1,5 litara tečnosti, a muškarci dva litra.
Da niste u depresiji?
Ako spavate 7-8 sati dnevno, a osećate umor, plus ste bezvoljni, neraspoloženi, nemate želju da ujutro ustanete iz kreveta, možda patite od depresije. Najbolje je da posetite svog lekara i posavetujete se s njim. Raspoloženje može popraviti određena hrana, kao što je zeleno lisnato povrće, semenke suncokreta, skuša, orašasti plodovi, i pečurke.
Proverite nivo gvožđa u krvi
Nedostatak gvožđa u organizmu dovodi do anemije, čiji su simptomi umor, manjak vazduha, vrtoglavica, glavobolja, hladne ruke i noge, ubrzan rad srca. Ako ne unosite dovoljno crvenog mesa i tamnozelenog povrća, možda imate nizak nivo gvožđa u krvi. Preporučuje se poseta lekaru koji će putem analize krvi utvrditi da li imate anemiju. Pomaže i napitak od izblendirane cvekle srednje veličine, tri manje šargarepe, i pola slatkog krompira koji se pije jednom dnevno.
Bolest poljupca
Mononukleoza, virusna infekcija koja se širi putem pljuvačke i stvara osećaj iscrpljenosti, može izazvati simptome kao što su groznica, bol u grlu, bol u mišićima, gubitak apetita. Pošto se prenosi putem pljuvačke, naziva se bolest poljupca. Iako simptomi nestanu nakon mesec dana, osećaj umora može trajati nekoliko meseci. Pored terapije koju prepiše lekar, važno je piti dovoljno vode i prirodnih sokova kako bi se sprečila dehidratacija.
Povišen nivo šećera
Hroničan umor je čest simptom dijabetesa, a drugi značajni simptomi uključuju stalnu žeđ, često mokrenje i gubitak težine. Lekar će putem analize krvi utvrditi da li bolujete od dijabetesa. Nivo šećera u krvi možete sniziti tako što ćete dodati kašičicu cimeta u šolju tople vode i popiti svakog dana.
Hrčete dok spavate
Hrkanje je čest poremećaj spavanja koji može izazvati periodične zastoje u disanju tokom sna. Povezuje se sa spavanjem na leđima, gojaznošću, pušenjem, i konzumiranjem alkohola. Zbog takvog načina disanja, telo ne može se odmoriti kako treba, što dovodi do hroničnog umora.