Your API key has been restricted. You may upgrade your key at https://www.weatherbit.io.
Search
Close this search box.

Srbija ponosno čuva uspomenu na svoje heroje

Na levoj obali Dunava, kod Bezdana 11. novembra 2017. godine, obeležena je 73. godišnjica Batinske bitke, jedne od najvećih i najtežih ratnih operacija u pretposlednjoj ratnoj godini.

Svečanoj akademiji,  ispred obnovljenog  spomen kompleksa i Muzeja Batinske bitke,  učesnicima NOR-a, gostima i svima koji su došli da odaju počast poginulim jugoslovenskim i borcima Crvene armije obratili su se: predsednica  Vlade Srbije Ana Brnabić, predsednik Vlade AP Vojvodine Igor Mirović, gradonačelnica Sombora Dušanka Golubović i Nj.E. Aleksandar Vasiljevič Čepurin, ambasador Ruske Federacije u Srbiji..

Svojim nastupom, lep, sunčan dan na levoj obali Dunava, kod Bezdana dodatno je  ulepšao  hor Crvene armije „Aleksandrov“.

U Batinskoj bitki, za tri nedelje koliko je trajala, poginula su  2243 borca,  856 jugoslovenski h i 1387 sovjetskih boraca. Njima i  njihovom delu odata je počast.

U svom obraćanju, premijerka Ana Brnabić je podsetila da je Batinska  bitka je  ostala upamćena  po najvećem broju učesnika  i po svom intenzitetu, te da je ovaploćenje misli velikog ruskog pisca Lava  Tolstoja da bi „čovek bi čitav svoj život bi trebalo da proživi kao jedno herojsko delo“.

Premijerka je podsetila na događaje koji su prethodili Batinskoj bitki, od aprilskog rata 1941. Godine i raspada Kraljevine Jugoslavije, do ustanovljenja Sremskog fronta – poslednje faze u oslobođenju od fašizma.

„Batinska bitka jedna od najkrvavijih i za pobedu i napredovanje Crvene armije  u Evropi život su dali brojni mladići i devojke koji su se školovali da u miru svom narodu služe kao lekari, ekonomisti, naučnici – oni su ispunili zahtev Lava Tolstoja. Čitav njihov život bio je herojski. Žrtve Batinske bitke nisu bile uzaludne one nama kao i budućim generacija mogu biti jasan putokaz koji će nam pomoći da donesemo ispravnu odluku u trenucima kada na prvi pogled mislimo da je najteže. Danas se za bolju budućnost borimo na drugačiji način – Vlada Srbije nastavljajući teške reforme koje je započela prethodna vlada, nastoji da svakodnevno poboljša život svih građanki i građana naše zemlje. Punopravno članstvo Srbije u EU je naš glavni spoljnopolitički cilj, a sve što uradimo na tom putu usmereno je ka napretku i modernizaciji našeg društva i boljitku svih nas. Posebno su nam važni mladi ljudi, jer bez ulaganja u mladost nema budućnosti. Vodimo računa i o starijim generacijama koje su čuvari naše sjajne tradicije na koju svi zajedno treba uvek da budemo ponosni. I u Prvom i u Drugom svetskom ratu Srbija se borila rame uz rame sa svim slobodoljubivim zemljama, naša politika se do danas nije promenila. Prijateljstvo i saradnju negujemo i sa istokom i sa zapadom – Ruskom Federacijom, zemljama Evropske unije, Sjedinjenim Američkim Državama, Narodnom Republikom Kinom, Indijom, Ujedinjenim Arapskim Emiratima, zemljama Južne Amerike i  Azije. Posebno nam je važno da gradimo još bolje odnose sa zemljama regiona. Ekonomsko povezivanje celog regiona, pokretanje zajedničkih projekata, jačanje saradnje između mladih  i pokretanje kulturnih projekata između zemalja predstavljaju spone kojima  ćemo dugoročno osigurati regionalnu stabilnost i rast i razvoj. Da bismo mogli da ubiremo plodove uspešnih ekonomskih i drugih reformi potrebno je da ceo region Zapadnog Balkana zadrži političku stabilnost. Zato Srbija insistira na otvorenom dijalogu, jačanju saradnje i poverenja u regionu . To su prioriteti na kojima svi zajedno treba da radimo, jer je dijalog  jedini i pravi put za rešavanje svih otvorenih pitanja“, navela je Brnabić i istakla da joj je  drago  što o ovim pitanjima govori u Vojvodini.

„ Vojvodina odličan primer multikulturalizma, međuetničke saradnje i tolerancije i na ovaj način Srbija pokazuje posvećenost upravo tim najvažnijim evropskim vrednostima. Danas na obeležavanju 73. godišnjicu Batinske bitke,  Srbija ponosno čuva uspomenu na svoje heroje koji su bez straha položili život za našu slobodu. Ostajemo dosledni tim vrednostima i zajednički nastavljamo da gradimo bolju budućnost“, istakla je Ana Brnabić.

Predsednik Pokrajinske Vlade Igor Mirović je u svom obraćanju istakao da su u borbama protiv fašizma sa ruskim i srpskim narodom učestvovali i pripadnici drugih naroda.

„Najdublje divljenje, iskren pijetet i večna zahvalnost. U svega pet ili šest reči mogla bi da se sažmu sva osećanja koja u svakom čoveku budi sećanje na učesnike jedne velike, herojske,  istorijski važne Batinske bitke. Herojstvom bez presedana obeležili su istoriju učesnici Batinske bitke. U nepokolebljivom stroju uz ruski i srpski narod, stajali  pripadnici i drugih naroda koji su sa nama živeli  i koji su  delili iste slobodarske vrednosti. Oni su dali  veliki doprinos konačnoj pobedi i zbog toga je ta zajednička pobeda bila duboko pravedna i zbog toga su njeni rezultati i njene žrtve još veći i još uzvišeniji. Zato se danas, ali ne samo danas sećamo sa dubokim pijetetom svih junaka i to obavezuje i generacije koje će tek da dođu i da ih ne zaborave i da na njihovom primeru uče kako se voli svoja zemlja, kako se ceni sloboda i kako se zajedno bori za univerzalnu vrednost čovečanstva“, kazao je Mirović i istakao da tada kaljeno i učvršćeno prijateljstvo srpskog i ruskog naroda u večnom preplitanju oprečnih globalnih interesa i stalnom sukobu dobra i zla i danas je mnogo onih koji bi želeli da to prijateljstvo uzdrmaju, da jedan od drugoga udalje ova dva vekovima čvrsto vezana naroda, verom, tradicijom i zajedničkim interesom i zajedničkim korenima. Da na to nikada ne pristanemo i da to nikada ne dozvolimo obavezuju  nas zajedničke žrtve Batinske bitke, kojima se danas klanjamo“, istakao je Mirović.

Nj.E. Aleksandar Vasiljevič Čepurin, ambasador Ruske Federacije, zahvalio se svima koji su došli na obeležavanje 73. godišnjice Batinske bitke, jer sećanje na pale ruske i srpske heroje je večna ruska i srpska tradicija,.

„Mi sada imamo odličnu priliku da od naših zemalja napravimo prosperitetne zemlje, da život ljudi učinimo boljim i mi to hoćemo da uradimo. Spremni smo za to i za to imamo podršku u Srbiji. Mi to moramo uraditi tako, da niko nikada više ne gine na ratištima. Istovremeno,  ne možemo i ne smemo da zaboravimo naše oslobodilačke ratove od fašističke invazije i agresije. Batinska bitka je imala gigantski značaj za čitavu istoriju. Sovjetska armija je učestvovala u oslobađanju dela teritorije Jugoslavije i u borbama koje su vodili na ovoj teritoriji poginulo je 1297 vojnika Crvene armije, koji sada leže u zajedničkoj bratskoj grobnici u Somboru koju smo obnovili sa gradom Somborom, na čemu sam gradonačelnici Sombora neizmerno zahvalan“, rekao je Nj.E. Čepurin.

Gradonačelnica Sombora Dušanka Golubović je u svom obraćanju takođe govorila o istorijskom kontekstu i značaju Batinske bitke i ističući značajan doprinos u konačnoj pobedi nad fašizmom.

„Među više od 2000 stradalih  poginulo je 82-oje Somboraca.  Grad Sombor ovoj bitci dao je doprinos i kao značajan bolnički centar u kojem je bilo smešteno više od  11000 ranjenih vojnika. U znak sećanja i zahvalnosti na ovaj događaj 1981. godine otvoren je spomen kompleks i muzej Batinske bitke. Kao takav on predstavlja jedno  od ukupno dva zdanja u Vojvodini koja su izgrađena na mestu samog održavanja bitke: Od tada do danas,  ovo zdanje koje predstavlja i ima i kulturno-istorijski značaj,  pod zaštitom je Pokrajinskog zavoda za zaštitu spomenika kulture. Danas,  nakon gotovo tri decenije, prisustvujemo ponovnom otvaranju obnovljenog Muzeja Batinske bitke  i imamo priliku da ponovo odamo počast poginulim žrtvama i borcima kojima dugujemo našu slobodu i našu budućnost“ , kazala je Golubović i zahvalila se Pokrajinskoj vladi, predsedniku  Miroviću koji je dao ličnu inicijativu i podršku da se obnovi Muzej Batinske bitke.  „Obnovom spomen kompleksa  skinuli smo  senku i zaborav sa lica palih boraca i ponovo vratili  vrednost žrtvi za slobodu. Danas,  na ovom mestu,  ovim činom smo umili naš obraz, obraz Vojvodine, ali i cele Srbije jer se danas nalazimo na tromeđi Republike Srbije sa državama Hrvatskom i Mađarskom. Danas sa ovoga mesta koje predstavlja središnju tačku najznačajnijeg plovnog puta Evrope – Dunavu – možemo svakom da poručimo da je Srbija ponovo uređena zemlja, da Srbiju vredi poštovati. Srbija ceni pojedinačni doprinos u opštem interesu, Srbija ceni i neguje i čuva svoju prošlost, pažljivo gradi svoju sadašnjost i planira svoju budućnost. U znak sećanja, u znak zahvalnosti i poštovanja slava borcima čuvene Batinske bitke“, istakla je gradonačelnica Sombora Dušanka Golubović.

Nakon Svečane akademije položeni su venci i predstavnici Republike Srbije, AP Vojvodine, grada Sombora, kao i svi prisutni posetili su renovirano zdanje Muzeja Batinske bitke.

Premijerka Vlade Srbije Ana Brnabić i Nj.E. Aleksandar Vasiljevič Čepurin, ambasador Ruske Federacije,  pre odlaska na spomen kompleks Muzeja Batinske bitke i ceremonije obeležavanja  73. godišnjice Batinske bitke položili su vence na Spomenik borcima NOR-a i spomenik  poginulih boraca Crvene armije.

Izvor: sombor.rs

 

Tagovi:
Pročitajte još: