Najnovija inicijativa udruženja Javnog zdravlja Engleske preporučuje 10 minuta brzog hoda dnevno kao prevenciju od brojnih oboljenja. Cilj ove akcije je da udvostruči šanse svakog pojedinca da 70-te godine života i kasnije dočeka u dobrom zdravlju.
Poznata preporuka da se pređe 10.000 koraka dnevno (što bi značilo da se prepešači 7-8 kilometara) dobila je sada alternativu u preporuci da se hoda kraće, ali brže. Brzo hodanje podrazumeva tempo hoda koji će dovesti do toga da se blago zadišete.
Prema istraživanju engleskog Udruženja za javno zdravlje, svakodnevna brza šetnja u trajanju od 10 minuta može da podigne energiju, razbistri glavu i poboljša raspoloženje. Dugoročno gledano, ova praksa može da smanji rizik od nastanka povišenog pritiska, dijabetesa tip 2 i srčanih oboljenja.
Osim toga, redovno brzo hodanje može da pomogne i ljudima koji pade od lumbaga.
Naravno, dobro je i vežbanje većeg intenziteta, kao što je npr. džoging, tenis i slično za onog ko je u mogućnosti da to radi, ali je hodanje posebno preporučljivo onima koji ne mogu da uklope vežbe većeg intenziteta u svoj dnevni raspored.
Naravno, 10 minuta bi bio neki apsolutni minimum fizičke aktivnosti dnevno. Za one koji bi hteli da postignu efekte koji donosi duže hodanje, to jest prvobitno preporučenih 6-7 km dnevno, ali nemaju vremena za to, tri šetnje po 10 minuta brzim tempom bi možda bile pravo rešenje. Naime, u eksperimentu koji su u emisiji BBC-ja izveli novinar Majkl Mozli i profesor Rob Koplend sa univerziteta Šefild Halam, utvrđeno je da je efekat tri kraće ali brže šetnje otprilike isti kao i duže ali sporije hodanje.
Preuzeto: Zdravahrana.com