Ako hoćete da imate zalihu omiljenog zamrznutog zeleniša, pravo vreme da to učinite je dok ga ima u izobilju. Jer, možda će voće i povrće koje budete u prilici da kupite zimi imate manje hranljivih sastojaka od onog koje biste sada zamrznuli…
Generalno pravilo je da, što se manje prerađuje, to je voće i povrće bolje. Ali, sveže voće i povrće nije uvek i najbolji izbor. Nekad prođe i dve nedelje od trenutka branja do trenutka konzumiranja, a to smanjuje broj hranljivih sastojaka od 10 do čak 50% (kada je reč o manje stabilnim sastojcima).
SVEŽE
Kada je o nutritivnoj vrednosti reč, sveže voće i povrće je bolji izbor (odnosno najbolji) u odnosu u zamrznuto ili konzervisano. Kada se voće i povrće ubere onda kada je zrelo, ono sadrži najviše hranljivih sastojaka. Ali, mnogi komercijalni uzgajivači beru voće i povrće pre vremena, kako bi izdržalo transport, skladištenje, stajanje na policama supermarketa ili u vašem frižideru, tako da ono ima manje hranljivih sastojaka kada ga konačno pojedete.
Najbolji savet je da jedete zrelo sezonsko povrće, gajeno u vašoj okolini, tako da od trenutka branja i transporta do kupovine i konzumiranja prođe najmanje vremena, najbolje dva do tri dana.
ZAMRZNUTO
Iako je sveže voće i povrće obično najbolja opcija, zamrznuto voće i povrće takođe može da bude odličan izbor, jer se bere onda kada je zrelo i brzo se zamrzava. Tokom procesa zamrzavanja izgubi se određeni procenat hranljivih sastojaka (manje nego u procesu konzervisanja), ali ono što ostane može da opstane u zamrznutom stanju tokom dužeg vremenskog perioda.
Istraživanja pokazuju da je sadržaj vitamina, minerala i vlakana često veći kod zamrznutog voća i povrća. Na primer, istraživanje Univerziteta Ilionis je pokazalo da je zamrznuta boranija imala dva puta više vitamina C u poređenju sa sirovom. Nakon tri dana stajanja u samoposluzi i još tri dana stajanja u frižideru, sveža boranija je zadržala samo 36% vitamina C, dok je u zamrznutoj bilo 77% istog vitamina.
I zamrznuto voće i povrće ima svoj rok trajanja. Zamrznuto voće može da se čuva u zamrzivaču 8-12 meseci, a povrće do 8 meseci.
KONZERVISANO
Ovo je obično poslednji izbor, jer se prilikom konzervisanja voću i povrću dodaju šećer, so, različiti konzervansi. Ako kupujete konzervisano voće i povrće, birajte ono koje sadrži manje natrijuma (najbolje bez dodate soli) i šećera.
Takođe, u procesu konzervisanja, voće i povrće se termički obrađuje na visokim temperaturama, a tako se gube neki važni hranljivi sastojci, vitamin C i vitamini B kompleksa na primer.
Ali, neke vrste konzervisanog povrća su bogatije hranljivim sastojcima od svežeg, na primer paradajz – konzervisani ima više likopena.
Preuzeto: Zdravahrana.com