Funkcija i izgled kože u velikoj meri zavise od ishrane. Poslednjih godina moderna nauka o ishrani uključila je posebnu disciplinu fokusiranu na odnos između određenih obrazaca ishrane, namirnica i sastojaka hrane i zdravlja kože.
Jedna od najuzbudljivijih oblasti nutricionističke dermatologije je primena hrane i hranljivih materija u prevenciji fotostarenja i kao deo programa protiv starenja.
Rane studije su pokazale da određene grupe namirnica kao što su riba, povrće i biljna ulja (posebno ekstra devičansko maslinovo ulje) imaju zaštitni efekat u stvaranju bora, a povećan unos mesa, mlečnih proizvoda i šećera povećava stvaranje bora.
Brojne studije pokazale antioksidativne efekte raznih biljnih pigmenata koji se koriste u medicini protiv starenja.
To su crveni pigmenti antocijanini iz bobičastog voća, zeleni pigment hlorofil iz zelenog povrća, žuti pigment kurkumin iz kurkume, grupa narandže. i crveni karotenoidni pigmenti iz različitog voća, povrća i algi i fikocijanin iz algi Spirulina.
Zato jedite puno masne ribe, posebno lososa, i drugih izvora proteina kao što su jaja i piletina.
Proteini su neophodni za obnavljanje i usporavanje starenja ćelija kože, dok omega 3 masne kiseline održavaju odgovarajuću vlažnost kože i ublažavaju upalne procese.
Često konzumirajte sveže tamne bobice, posebno borovnice. Sadrži antioksidante koji pomažu u detoksikaciji i sprečavaju prerano starenje. Jedite dinje, jabuke i kruške. Ovo voće ima nizak glikemijski indeks.
Lubenica, banane i mango su voće sa većom vrednošću glikemijskog indeksa i zato ih treba konzumirati umereno. Prednost treba dati orašastim plodovima, posebno lešnicima i bademima, jer su bogati vitaminom E i linolnom kiselinom.
Za doručak jedite sveže pripremljene ovsene pahuljice ili ovsene pahuljice, koje će pomoći u održavanju stabilnog nivoa šećera u krvi. Pijte 8-10 čaša čiste izvorske vode dnevno. Čak i blaga dehidracija može učiniti da koža izgleda starije. Izbegavajte kafu i čaj.