Pisanje pisma Deda Mrazu u Americi je dugogodišnja tradicija, bar od kada se pisma šalju poštom, piše Smithsonian.
Pre otvaranja prve Pošte Sjedinjenih država 1775. godine, američka deca su pisma Deda Mrazu spaljivala verujući da će se pepeo podići i stići do njega, kaže Nancy Pope, kustos istorije pošte u Smithsonianovom nacionalnom poštanskom muzeju u Vašingtonu.
Uprkos pojavi modernijih komunikacija, stotine hiljada mališana iz celog sveta nastavljaju da šalju božićne liste želja Deda Mrazu koristeći staromodnu poštu. I neverovatno, mnoga pisma dobiju odgovor.
Američka poštanska služba, kako bi se nosila s mnoštvom pisama, pokrenula je početkom dvadesetog veka operaciju “Santa Claus” koja je direktorima pošta omogućila da odgovaraju na pisma, a ove godine deci je omogućeno i slanje email poruka upućenih Deda Mrazu.
Karikaturista “Harper’s Weekly” Tomas Nast stvorio je kultnu sliku koja prikazuje Deda Mraza za njegovim stolom pretrpanim pismima, pa je tako 1871. godine Deda Mraz postao viralan. Nast je popularizirao i ideju da Deda Mraz živi na Severnom polu, a 1879. godine nacrtao je ilustraciju deteta kako mu šalje pismo.
Međutim, pisma su vremenom postala problem za pošte budući da su naslovljena na Severni pol ili za Deda Mraza te ih je slala dalje uglavnom u Sektor za mrtva pisma jer su napisana nekome ko ne postoji. Gomilanje pisama Deda Mrazu, adresiranih na Severni pol postao je problem za mnoge pošte. U nekim gradovima zaposleni u pošti su odgovarali na njih, ali je bilo protiv zakona otvarati pisma.
1911. godine glavni upravnik pošte dao je neslužbeno odobrenje lokalnim poštanskim kancelarijama da odgovaraju na pisma Deda Mrazu. Tako je u Njujorku nastalo udruženje “Santa Claus Association”. Našli su volontere koji su odgovarali na pisma i dostavljali deci poklone. Program je doživeo ogroman uspeh, ali je 1928. godine otkriveno da je osnivač John Gluck ukrao iz kase stotine hiljada dolara.
Svake godine više od 500.000 pisama
Deca mogu do Deda Mraza doći na više načina. Roditelji mogu poslati pisma na adresu u Anchorageu gde se nalazi ogromna jedinica za obradu pošte koja se šalje Deda Mrazu. A poštanski žig na povratnom odgovoru nosi oznaku Severni pol. Primljena pisma se raspoređuju u 15 regionalnih pošta. Volonteri koji žive u blizini tih lokacija odgovaraju na pismo i kupuju poklon, a USPS ga isporučuje. Njujorška pošta primi svake godine preko pola milion pisama, piše eTlegram.hr.