Lagana šetnja nakon jela u trajanju od samo dva minuta može pomoći u snižavanju nivoa šećera u krvi i na taj način smanjiti rizik od razvoja dijabetesa tipa 2.
Istraživanja su takođe pokazala da je najbolje vreme za šetnju 60 do 90 minuta nakon jela. Tokom ovog perioda, nivo šećera u krvi je na vrhuncu. Pored toga, pokazalo se i u ovom istraživanju da šetnja posle obroka pruža dodatne pogodnosti, posebno ako je duža. Što se tiče kratkih šetnji svetlosnog intenziteta, one su korisne i za ljude koji već imaju dijabetes ili visok krvni pritisak.
Hodanje, kao i stajanje, mogu pozitivno uticati na nivo glukoze. Naime, nakon obroka glukoza se oslobađa u krvotok, što rezultira malim povećanjem nivoa šećera u krvi.
Iako mali skokovi nisu abnormalni, održavanje nivoa šećera je ključno u upravljanju dijabetesom, a uz aktivno angažovanje mišića tokom hodanja, oni su ti koji apsorbuju višak glukoze iz krvotoka. Bolji protok krvi je ključan za naše mišiće, udove i organe, što rezultira zdravijim cirkulatornim sistemom.
Šetnja posle večere takođe oslobađa serotonin, koji pomaže boljem spavanju, reguliše apetit, podstiče pozitivno razmišljanje i poboljšava pamćenje.
Dodatne prednosti hodanja nakon jela
Šetnja nakon jela, kao i hodanje uopšte, ima mnogo prednosti. Bez obzira da li imate visok krvni pritisak, dijabetes ili ste zdravi, uživanje u kratkoj šetnji nakon obroka poboljšaće vaše opšte zdravlje. Neke od prednosti hodanja nakon jela su: regulacija funkcije creva optimizacija limfnog sistema poboljšanje cirkulacije oslobađanje „hormona sreće“.
Kako da hodanje postane rutina?
Važno je da vam hodanje bude udobno i da postane vaša omiljena aktivnost, pa čak i zabava. Da biste svoje iskustvo učinili prijatnijim, možete: slušajte muziku ili audio-knjigu razmišljajući o svom danu ili planirajući stvari unapred dovedite društvo i šetnju iskoristite za druženje.
Ako izlazak u šetnju u nekom trenutku nije opcija, na primer zbog lošeg vremena, zamenite ga nekom drugom aktivnošću:
igraj dok se puštaju reklame
marširajte na mestu dok perete sudove
skoči dok čekaš da voda proključa za kafu ili čaj
hodajte dok ste na telefonu
Ovo je samo nekoliko ideja, ali možete sami smisliti druge aktivnosti da zamenite šetnju. Ipak, kad god je moguće, izađite na svež vazduh i prošetajte. Na kraju, napominjemo da je važno svaku fizičku aktivnost, pa i ovu, prilagoditi svom zdravlju i fizičkim ograničenjima. Ako je potrebno, konsultujte se sa svojim lekarom.