Ima li trenutaka kada se vaša devojčica nasmeje i kaže šta je radila u školi i dane kada se duri i brizne u plač? Stručnjaci kažu da tu nema ničeg nenormalnog, s obzirom na promene kroz koje prolazi na svom putu ka punoletstvu, kako prenosi Clicksanatate.
Mozak se menja tokom života, ali ima određenih trenutaka kada pravi ogromne skokove. Po izlasku iz detinjstva, mozak mlade žene dobija mnogo veću moć obrade, počinje da poseduje veštine za rešavanje dilema, ali iznad svega toga stoji moć emocija. Deo mozga koji je odgovoran za emocije i formiranje sećanja se u pubertetu izuzetno menja.
S obzirom da vaša ćerka istovremeno prolazi kroz ogromne hormonalne promene, novo stanje će je zbuniti: ima trenutke besa, agresije prema sebi ili vama kao roditeljima, počinje da oseća fizičku privlačnost prema raznim ljudima. Čak se i sada mlade žene suočavaju sa prvim osećanjima socijalne anksioznosti, pitajući se šta drugi ljudi misle o njima i prolazeći kroz teška vremena ako osećaju da ne ispunjavaju standarde društva.
Felisiti Bruks, učiteljica i autorka knjiga za mlade, ističe da: „Deo mozga odgovoran za emocije se razvija pre dela koji je odgovoran za stvari poput planiranja, donošenja odluka i razumevanja emocija drugih. Nije iznenađenje, dakle, da tinejdžeri imaju jaka osećanja, ali im je ponekad teško da razmisle o posledicama ili razumeju efekat koji njihovi postupci imaju na druge.”
Šta možete učiniti kao roditelj
Slušajte svoju ćerku, budite strpljivi sa njenim raspoloženjem i pokušajte, koliko god je to moguće, sa asertivnim pristupom. Nemojte je napadati, pokušajte da imate mirnu i efikasnu komunikaciju sa njom, izbegavajući da razgovarate sa njom superiorno. Budite empatični i dajte joj iskrene primere iz svoje mladosti, recite joj kako ste se osećali u odnosu sa roditeljima i kako ste prevazišli pojedine delikatne trenutke. Važno je da ona u vama vidi osobu koja je razume, a ne onu koja je osuđuje i zabranjuje određene radnje bez objašnjenja.