Search
Close this search box.

Šta su probiotici i kako utiču na naše zdravlje?

Probiotici

Znate da je fermentisana hrana poput jogurta i kiselog kupusa dobra za creva, ali da li ste se ikada zapitali zašto?

Probiotici su mikroorganizmi koji, ako se redovno konzumiraju, pružaju brojne zdravstvene prednosti. Bakterije u našim crevima mogu biti problematične za naše zdravlje, ali mogu biti i korisne. Mikrobiom je naš najveći saveznik.

Ne može dovoljno da se naglasi važnost ishrane koja će hraniti i održavati pozitivan balans bakterija.

Probiotici pomažu u popravljanju insulinske rezistencije, smanjenju upale i poboljšanju funkcije mozga. Probiotici takođe pomažu u održavanju zdravlja probave i zdravlja imuniteta.

Prava ravnoteža probiotika u telu pomaže u sprečavanju nastanjivanja loših mikroorganizama.

Da li su nam potrebni probiotici?

Probiotici su svima potrebni. Mikrobi koji žive u našim crevima usko su povezani sa našim raspoloženjem, metabolizmom, imunološkom funkcijom, varenjem, hormonima i upalom. Najefikasniji način za prevazilaženje crevnih bakterija je promena načina na koji ih hranite.

Dijeta je ključna. Trebalo bi da uključuje puno sveže prebiotske hrane. Kiseli kupus, jogurt ili kefir su odlični izvori dobrih mikroba, samo treba da budete sigurni da jedete neku od ovih namirnica svakodnevno.

Probiotička biljna hrana kao što su crni luk, beli luk, praziluk, sunčoke i špargle pomažu u promovisanju ravnoteže bakterija.

Stres je takođe jedan od glavnih pokretača za razvoj nezdravih bakterija u crevima. Druga opcija je uzimanje probiotika u obliku suplemenata.

Probiotički dodatak može pomoći da se ponovo nasele bakterija u crevima ako ne dobijate dovoljno redovnom ishranom. Ali sa toliko opcija na tržištu, savetujem da se konsultujete sa lekarom koji je specijalizovan za probiotičke terapije pre uzimanja suplemenata.

Tagovi:
Pročitajte još: