Odlučili smo se da se smanji broj osoba koje mogu da se okupljaju u zatvorenim i otovorenim prostorima, što je do sada bilo ograničeno na 30 i sada je smanjeno na 5 osoba – rekla je danas dr Darija Kisić Tepavčević i time potvrdila saznanja koja je “Blic” već objavio ranije danas.
Ona je precizirala šta to praktično znači i navela da to nije samo preporuka, već obaveza koja će biti zakonski regulisana!
– Kao što je prethodna mera bila regulisana zakonom tako će i ova. Ovo nije na nivou preporuke. Zabrana se odnosi na okupljanje na javnim manifestacijama, što se odnosi na proslave, kongrese i seminare. Misli se na organizovana okupljanja. Ne odnosi se na školsku i radnu sredinu – naglasila je ona.
Bioskopi i pozorišta nastavljaju bez promena
Kada su u pitanju ustanove kulturnih manifestacija, dodala je, zadržano je za bioskope i pozorišta ograničenje do 500 osoba, ali uz propisane mere.
– To se pokazalo kao dobro. Znamo kako se sedi, kako se nosi maska. Gledali smo kako su to zemlje iz okruženja radile i preslikavali ga – navela je Kisić i dodala da mere zavise isključivo od nas.
Ona je pojasnila da treba da utičemo jedni na druge, govoreći o javnom prevozu.
Kako će se kažnjavati kršenje?
Na pitanje Blica kada će biti usvojen zakon kojim se omogućava kažnjavanje za nepoštovanje mera, dr Kisić je rekla:
– Od donošenja zakona je potrebno osam dana da stupi na snagu i zakon o zaštiti stanovika od zaraznih bolesti ima sada neke izmene, a najbitnije kada je u pitanju prevencija kovida, je izricanje mandatne kazne, koju će moći da se izrekne na licu mesta. Visina kazne je 5.000 dinara za građane a od 30.000 do 300.000 za pravna lica koji nisu omogućila poštovanje mere – rekla je ona.
Upitana da li će se na isti način kontrolisati i kažnjavati i neprimenjivanje mere o zabrani okupljanja više od 5 ljudi, ona je rekla da su “to su mere koje omogućavaju da se ako se bilo koja od mera ne poštuje odmah sankcioniše”.
OGRANIČAVANJE RADA UGOSTITELJSKIH OBJEKATA
Ona je rekla da je skraćivanje rada uguostiteljskih objekata nešto sto se razmatralo.
– To što nešto radi do 23h, ne znači da treba da idemo često ida sedimo do kraja. Ako se situacija bude razvijala dramatično kao u svetu drmaatična, to je mera koja će se potencijalno doneti – rekla je Kisić.
Kako je rekla, radikalnije mere se donose kada zdravstveni sistem ne može više da izdrži.
Raspust i za srednjoškolce
Takođe, dodala je, odlučeno je da srednje škole takođe imaju mini raspust 11, 12. i 13. novembra. Prvobitno je to odlučeno samo za osnovne škole, a odlučili smo se i u srednjim kako bismo izjednačili ove mini odmore. To znači i za područje centralne Srbije i Vojvodine
Ona je rekla da je iskustvo pokazalo da naše ponašanje itekako utiče.
– Sve zemlje sveta imaju iste preventvne mere. Mi još uvek se nismo odlučili na najradikalnije mere, poput ograničavanja kretanja ili satnice rada objekata. Situacija je izuzetno nepovoljna – dodala je on.
– Vidi se značan trend porasta obolevanja od kovida širom sveta. Sezona repsiratornih infekcija je i to je očekivano, ali se svet nadao da neće biti ovakvim interzitetom. Ceo region beleži rekorde. Na području Hrvatske bilo je 34, a BiH 54 smrtna ishoda – rekla je dr Darija Kisić Tepavčević.
Krizni štab predložio je danas da se zabrani okupljanje više od pet ljudi i unutra i napolju.
O meri zabrane okupljanja govorilo se prethodnih dana u stručnoj javnosti.
Broj zaraženih u jednom danu prekjuče je porastao do rekordnih 2.412, a epidemiolog prof. dr Branislav Tiodorović rekao je juče da kada broj pređe 2.000, jedine efikasne mere su zatvaranje svih lokala posle 21 čas i ograničenje okupljanja na najviše petoro ljudi. Ove mere već, podsećamo, važe u pojedinim gradovima u Srbiji u kojima je uvedena vanredna situacija.
Preuzeto: blic.rs