Može li mlečna formula zameniti majčini mleko?
Kratko i jasno – NE!
NE POSTOJI zamena za mamino mleko – ono je najbolje i najzdravije za bebu, I tu nema dileme. Zato mama mora da učini SVE da bi dojila svoju bebu, bar do kraja prve godine života (a može i malo duže).
Korisiti majčinog mleka su jasno dokazane viševekovnim iskustvom, ali i brojnim naučnim istraživanjima. Od onih trenutnih i brzih (optimalni napredak u težini, smanjenje verovatnoće nastanka infekcija, pravilan razvoj svih bebinih organa…) su možda važniji “udaljeni” korisni efekti: prevencija gojaznosti, prevencija nastanka brojnih hroničnih bolesti (dijabetes, maligna oboljenja), prevencija bolesti srca i krvnih sudova…
Sastav majčinog mleka je jedinstven i neponovljiv, a naprosto ga je nemoguće “kopirati”!
Ako mama ne može da doji, može li se dati “dvotrećinsko” kravlje mleko u prvoj godini života?
Kad mama ne može da doji (iz objektivnih – zdravstvenih razloga, koji su srećom veoma retki) mlečne formule su neuporedivo bolji izbor od kravljeg mleka! Evo samo nekoliko važnih razloga:
- Kravlje mleko sadrži daleko više proteina od majčinog i ovaj “proteinski udar” nije baš preporučljiv za bebu koja prestaje da sisa! Proteini jesu veoma važni za rast i razvoj deteta, ali višak nije dobar za bebu – opterećuju se bubrezi, ali se povećava i rizik od gojaznosti. Zato mlečne formule imaju proteinski sastav koji je sličan majčinom mleku!
- Kravlje mleko sadrži velike i “nezgrapne” mlečne proteine koji imaju veliki alergijski potencijal, pa je i verovatnoća za nastanak alergije na kravlje mleko veća. Ako jedan od roditelja ima alergiju na hranu, ili ako stariji brat ili sestra imaju podatak o alergiji na kravlje mlekom, ovaj se rizik višetruko povećava! Mlečna formula ima “iseckane” velike proteine koji su tako prilagođeni (adaptirani) za decu koja sa majčinog prelaze na kravlje mleko.
- Količina gvožđa u kravljem mleku je skoro zanemarljiva, ali zato ono sadrži visoke koncetracije soli (sulfate, fosfate…) koje ometaju “preuzimanje” gvožđa iz nemlečne hrane (mesa i jaja). Znamo da je gvožđe važno za stvaranje zdravih crvenih krvnih zrnaca, pa može nastati anemija (malokrvnost), ako se pretera sa kravljim mlekom. U mlečnim formulama je ovaj problem rešen smanjenjem količne soli uz dodatak gvožđa, pa nema rizika od nastanka malokrvnosti!
- Za razliku od kravljeg mleka, mlečne formule sadrže optimalan odnos i količinu omega 3 i omega 6 nezasićenih masnih kiselina koje su izuzetno važne supstance koje utiču na zdrav razvoj bebinog nervnog sistema pa obezbeđuju optimalan psiho-motorni razvoj deteta.
- U kravljem mleku NEMA probiotika, a danas sve kvalitetne mlečne formule sadrže pažljivo birane probiotske kulture koje pomažu zdravo varenje hrane, ali imaju brojne povoljne efekte na bebino zdravlje: smanjuju verovatnoću nastanka alergija na hranu, ali i proliva, stimulišu imunitet…
Kako se pravilno priprema formula – stavlja li se prvo voda ili prah?
UVEK se prvo odmeri tačna količina vode (kod većine fomula je to 30 ml po jednoj “merici”, ali je mudro detaljno pročitati na pakovanju), pa se sipa u flašicu, nakon toga se dodaje mlečna formula.
NIJE dobro da se prvo “ubaci” prah (formula), pa onda doliva voda – to NE treba raditi.
Podrazumeva se da je temperatura vode oko 37 stepeni, da odgovara temperaturi tela).
Kako da znam da li je moja beba dovoljno unela po obroku?
Lako – zadovoljna beba, koja lepo napreduje je “garant” dobrog obroka!
NEMA boljeg regulatora broja obroka i količine mleka od same bebe. Ako beba “osuši” flašicu, za sledeći obrok povećajte količinu formule za jednu mericu (30 ml).
Da li je zelena boja stolice znak da formula ne valja formula?
NIJE!
Zelena je NORMALNA varijacija boje stolice kod beba na mlečnoj formuli!
Najvažnije je da stolice NISU vodene (prolivaste) i sluzave , kao i da beba lepo jede i napreduje.
Može li se nepopijeno mleko sačuvati u flašici za sledeći obrok?
To NE TREBA raditi!
Rizik da se neiskorišćena formula “pokvari” je veliki, pošto se u njih NE dodaju konzervansi koji bi smetali bebi. Nepopijeno mleko treba prosuti i NE davati ga bebi za sledeći obrok.
Takođe, skoro uvek se dešava da deo bebine pljuvačke završi u flašici, a to NIJE dobro i povećava rizik da se mleko u pokvari.
Treba li beba piti vodu uz mlečnu formulu?
NE TREBA!
Preko 90% mlečne formule je VODA, pa je ne treba davati bebama. Izuzetak su veoma topli dani, a beba bude napolju – tada treba ponuditi bebi vodu, pa neka odluči da li će je popiti.
Da li iznenadni plač u sred obroka znači da bebi ne prija baš ta mlečna formula?
To skoro nikada NIJE znak “loše” podnošljivosti formule!
Kod beba u prvim mesecima se neretko dešavaju grčevi (kolike) tokom obroka, a to jeste bolno – pa beba plače! NIJE problem u formuli, već u uobičajenom (prirodnom) refleksnom pojačanju rada creva, što pojačava bolove kod grčeva, koji su takođe prirodni fenomen. To naprosto NIJE razloga da se “trči” po novu formulu.
Ponekad i infekcija kandidom u ustima može biti uzrok bolnog plača i prekidanja obroka, a to lako vidi pedijatar prilikom pregleda bebe. No to nije razlog za promenu formule.
Zašto bebe teško prihvataju promenu proizvođača formule?
Radi se o istančanom čulu ukusa kod beba!
Naročito u prvim mesecima se beba brzo navikne na ukus jedne formule, pa brzo “provali” kad stigne drugi ukus. Različiti proizvođači imaju različite ukuse formula, pa se bebe neretko “mršte” kada se formula menja.
Ipak, glad je jači “stimulans” od ukusa, pa se kod zdravih beba brzo ovaj problem prevaziđe. Svakako, NE TREBA, bez dobrog razloga često menjati proizvođače mlečnih formula.
Da li nešto lošiji napredak u težini u toku jednog meseca znači i obaveznu promenu mlečne formule?
NE!
Kod potpuno zdravih beba (naročito u prvih pet do šest meseci) se može desiti da beba u nekom mesecu “povuče” jako dobro u težini, a u sledećem pomalo zastane u napredovanju. To NIJE razlog za promenu formule, pod uslovom da beba lepo jede, a vesela je i aktivna. Beba obično udvostruči porođajnu težinu sa pet do šest meseci, pa treba biti strpljiv u proceni.
Treba sačekati sledeći rezultat u napredovanju (za mesec dana) pa doneti odluku o eventualnom “prelasku” na neku drugu formula.
Kada je neophodna hipoalergijska formula i kada se vratiti na uobičajan način ishrane?
Indikacije za prelazak na HA (hipoalergijsku) formulu postavlja pedijatar koji prati bebu!
One se savetuju kad postoji sumnja ili jasna alergija na protein kravljeg mleka, pa “obične” formule nisu pravi izbor za bebu koja NE može da sisa!
HA formula je, posebnim tehnološkim procesom, dodatno obrađena tako da se mlečni proteini “smanje” u meri koja značajno smanjuje verovatnoću nastanka alergije. Pri tom se NE gube ostali korisni sastojci mlečne formule, pa beba neće biti uskraćena za neki od važnih sastojaka.
Povratak “običnim” formulama je osetljivo pitanje, pa i to treba ostaviti pedijatru da odluči! Svakako NE TREBA žuriti, jer prolongirana primena hipoalergijskih formula NE smeta bebi – naprotiv samo može da pomogne!
Kada se prelazi sa jedne na drugu uzrastu prilagođenu formulu?
Tu NEMA striktnih pravila!
Ono što piše na pakovanju je samo orijentacijona “dob” za prelazak. Na primer, ako beba lepo napreduje sa “jednicom” nema razloga da se žuri sa prelaskom na dvojku! To se može produžiti za nekoliko nedelja BEZ ikakvih problema.
Slično važi i za prelazak sa “dvojke” na “trojku” – ako se uđe u drugu godinu, ne smeta da se par nedelja produži davanje formule sa oznakom 2!
Može li se formula kombinovati sa kravljim ili kozjim mlekom?
To se naprosto NE RADI!
Bebama u prvoj godini ne treba ni kravlje ni kozije ni bilo koje drugo mleko! Na početku smo jasno pokazali zašto je tako, pa je zaista besmisleno mešati mlečnu formula sa bilo kojim drugim mlekom.
Preuzeto: Mojpedijatar.co.rs