Dok je gojaznost u detinjstvu nesumnjivo jedan od najvećih zdravstvenih problema među decom danas, nedovoljna težina ili mršavost takođe može da predstavlja problem za razvoj deteta. Prema dr Namrati Ujpadi, pedijatrijskom endokrinologu, bolnica Aster RV, ‘premala težina’ je termin koji opisuje decu koja izgledaju mršavo ili su slabe građe.
Koja je zdrava težina kod deteta od 2 do 14 godine.
Međutim, u praksi se smatra da je dete neuhranjeno ako je njegov indeks telesne mase (BMI) manji od 5. percentila za uzrast i pol, kada je ucrtan na BMI grafikon, objašnjava lekar. Međutim, dr Upadja deli uobičajene razloge zašto bi dete moglo da ima manju telesnu težinu i načine na koje se to može prevazići.
Neuhranjenost
Prema rečima doktorke, neuhranjeno dete može da izgleda veoma mršavo, može da ima upale obraze, slabe ruke, može da izgleda manje aktivno u poređenju sa zdravom decom. Simptomi takođe uključuju poteškoće u ishrani, hroničnu dijareju, povraćanje, ispupčen stomak, hronični kašalj, hormonski poremećaj koji utiče na štitnu žlezdu ili nadbubrežnu žlezdu, dijabetes ili neurološki poremećaj koji uzrokuje poteškoće u hranjenju, gutanju, žvakanju itd.
Prenatalni uzroci
Drugi razlog može biti veoma mala porođajna težina. Ovo se može desiti ili zbog prevremenog rođenja ili poremećenog razvoja tokom trudnoće zbog poremećaja majke. “Takva deca, u odsustvu bilo koje druge ozbiljne bolesti, dostižu svoju težinu i visinu obično do 2. godine. Neka deca takođe mogu imati bilo koje osnovno genetsko stanje koje utiče na njihov potencijal rasta”, kaže dr Upadja.
Dr Upadja objašnjava: „Pošto je rast takođe određen našim genetskim potencijalom, deca mogu biti zdrava, ali konstitucijski mršava, posebno kada postoji porodična istorija mršavosti. Međutim, najbolje je da posetite svog pedijatra kada ste zabrinuti, tako da može da se postavi ispravna dijagnoza za bilo koje dete koje izgleda neuhranjeno, slabo raste u poređenju sa drugom decom istog uzrasta, hronično je bolesno, često se razboli ili je rođeno prerano sa malom porođajnom težinom.
„Takođe je važno da budete na redovnom praćenju od strane lekara kako biste pratili rast deteta. Lečenje dece sa smanjenom telesnom težinom zavisi od uzroka. Ako je u vezi sa ishranom, vaš pedijatar će savetovati kako da poboljšate ishranu deteta i da se pozabavite pitanjima u vezi sa hranjenjem. Ako postoji sumnja na bilo koju bolest, lekar može da savetuje neke testove i predloži odgovarajući tretman”, savetuje ona dalje.