Your API key has been restricted. You may upgrade your key at https://www.weatherbit.io.
Search
Close this search box.

Štab za vanredne situacije usvojio plan rada za 2018. godinu

Štab za vanredne situacije grada Sombora razmotrio je i usvojio izveštaj o radu u 2017. godini, a potom i Plan rada za 2018. godinu.

Planom rada u 2018. godini,  u prvom kvartalu,  predviđeno je donošenje Programa mera i radova na smanjenju rizika od poplava, razmatranje epidemiološke situacije na teritoriji  grada Sombora, te analiza rada zimskih službi u zimskom  periodu 2017/2018. godine.

U drugom kvartalu 2018. godine, Štab će izraditi procenu ugroženosti i Plan zaštite i spasavanja, te sa štabovima za vanredne situacije opština koje pripadaju Bačkim vodotocima razmeniti iskustva o zajedničkim problemima, rizicima i opasnostima po stanovništvo, materijalna, kulturna dobra i životnu sredinu.

Osim ostalog, u trećem kvartalu sa opštinama koje pripadaju Bačkim vodotocima biće razmenjena iskustva i uspostavljena saradnja u oblasti sistema ranog upozoravanja i javnog uzbunjivanja

U četvrtom kvartalu 2018. godine analiziraće se nivo organizovanosti, opremljenosti i obučenosti jedinica civilne zaštite za izvršavanje zadataka zaštite i spasavanja. U poslednjem kvartalu analiziraće se i stanje divljih deponija na teritoriji grada Sombora.

Vladislav Milošev, direktor i Kristina Braun Luković, ispred VDP „Zapadna Bačka“ govorili  su o zagađenju na Bačbokodskom kraku Plazović.

Rečeno je da je zagađenje uočeno 12. januara 2018. godine, te da su obaveštene nadležne inspekcije, Agencija za zaštitu životne sredine i druge nadležne institucije u Srbiji koje su alarmirale nadležne institucije u Mađarskoj, sa zahtevom da se odgovori o kakvom je zagađenju reč i šta se preduzima da se otkloni.

Nakon toga, nadležne institucije Srbije i Mađarske održale su 25. januara vanredni sastanak i obišle lokaciju na kojoj je zagađenje uočeno. Konstatovano je da se zagađivač nalazi na području Bačbokoda, da je zagađenje organskog porekla, te da mađarske inspekcijske službe  redovno sankcionišu zagađivača, ali je situacija na Bačbokodskom kraku Plazovića nepromenjena.

S obzirom na navedeno, Štab za vanredne situacije grada Sombora će se, zaključeno je na sednici,  obratiti Ministarstvu poljoprivrede – Republičkoj direkciji za vode,  sa zahtevom da se sa republičkog nivoa od nadležnih mađarskih institucija zatraži odgovor na pitanje zašto već mesec dana Plazovićem teče zagađena voda i šta se preduzima da se zagađenje otkloni.

Rečeno  je i da je voda na Bačbokodskom Plazoviću poslednji put  uzrokovana 7. februara i da rezultati analize još nisu poznati.

Na sednici Štaba o epidemiološkoj situaciji na teritoriji grada Sombora, prisutne je  izvestio  direktor Zavoda za javno zdravlje u Somboru, Srđan Merei.

Prema njegovim rečima epidemiološka situacija na teritoriji grada je pozitivna,  nije zabeležen nijedan slučaj morbila, a i grip je u granicama ispod srednjeg nivoa.

Izvor: sombor.rs

 

Tagovi:
Pročitajte još: